Czekanie na dworzec

PKP zapewnia, że nowy dworzec zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku

Świdniczanie pytają, kiedy zostanie otwarty dworzec kolejowy na stacji Świdnik–Miasto. PKP zapewnia, że jeszcze w tym roku, ale choćby przybliżonej daty nie podaje.

Prace związane z budową nowego dworca kolejowego na stacji Świdnik–Miasto ruszyły jesienią ubiegłego roku. Na początek zrównano z ziemią budynek starego dworca, a w jego miejscu stanął nowy z przeszkloną fasadą.

Świdniczanie oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości, którzy na co dzień korzystają z połączeń PKP, zastanawiają się, kiedy nowy dworzec zostanie oddany do użytku.

– Z niecierpliwością czekam kiedy zostanie otwarty dla podróżnych. Przede wszystkim brakuje poczekalni; miejsca, gdzie będzie można się schować przed wiatrem i zimnem. Ostatnio czekałam na pociąg ponad pół godziny, było wietrznie i bardzo zmarzłam. Na pewno przyda się też biletomat, bo póki co, biletu na pociąg nie da się kupić w Świdniku na żadnej ze stacji. Jesteśmy zdani na konduktorów – skarży się jedna z naszych Czytelniczek.

Jak informuje Bartłomiej Sarna z PKP S.A., większość prac budowlanych związanych z budową dworca została już wykonana.

– Jesteśmy w trakcie finalizowania robót związanych z wyglądem elewacji. Kolejnym krokiem będzie przystąpienie do rozpoczęcia procedury odbiorowej. Jeśli zakończą się one pozytywnie, dworzec zostanie otwarty dla podróżnych. Planujemy, tak jak mówiliśmy wcześniej, że nastąpi to w drugiej połowie bieżącego roku – mówi B. Sarna.

Jak zapowiada PKP, nowy dworzec będzie proekologiczny i komfortowy. Znajdzie się tu ogrzewana poczekalna, biletomaty, elektroniczne tablice z informacją pasażerską, system informacji głosowej i toalety.

Nowy dworzec ma zostać wyposażony również w system PSIM (Physical Security Information System) monitorujący m.in. pracę urządzeń i instalacji w celu optymalizacji zużycia mediów; będzie wyposażony też w pompę ciepła woda–powietrze i energooszczędne, automatyczne sterowane oświetlenie. Na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, a nad całością będzie górować 8–metrowa wieża zegarowa. Budynek ma być wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu, a także system przeciwpożarowy.

Koszt budowy dworca to 4,5 mln złotych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here