„Czyste Powietrze” tylko w dwóch gminach

Gminy Wyryki i Włodawa są jedynymi z powiatu włodawskiego, które podpisały umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie o współpracy przy realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na miejscu złożyć wniosek o dotację na wymianę pieca czy ocieplenie domu.

W czwartek (25 lutego) prezes WFOŚiGW w Lublinie, prof. Grzegorz Grzywaczewski podpisał z Mirosławem Torbiczem, wójtem gminy Wyryki porozumienie o partnerstwie w realizacji programu „Czyste Powietrze”. – Bardzo się cieszę z podpisania porozumienia. Uważam, że był to mój obowiązek względem mieszkańców gminy Wyryki – mówi Torbicz.

– Gmina nie ma własnych środków, które mogłyby służyć bezpośredniemu wspieraniu mieszkańców w wymianie pieców i termomodernizacji swoich domów. Natomiast bardzo chętnie już teraz pełnimy rolę swoistego pośrednika w pozyskiwaniu wsparcia przez mieszkańców w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Zamierzamy także skorzystać z pakietu startowego na uruchomienie w gminie punktu informacyjno-konsultacyjnego programu „Czyste powietrze”, który pozwoli na zapewnienie kompleksowej pomocy w przygotowywaniu wniosków przez naszych mieszkańców – tłumczy Torbicz.

Wcześniej podobne porozumienie z WFOŚiGW w Lublinie zawarły władze gminy Włodawa. – Już wkrótce w naszym urzędzie powstanie specjalny punkt, w którym mieszkańcy gminy uzyskają informacje i pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie w tym programie. Spodziewamy się dużego zainteresowania, a to przez wzgląd na ostatnią decyzję sejmiku wojewódzkiego, który zdecydował, że w województwie lubelskim do 2024 roku ma być wprowadzony zakaz używania tzw. kopciuchów – komentuje Marta Wawryszuk, sekretarz gminy Włodawa.

Mieszkańcy pozostałych gmin powiatu, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania, by złożyć wniosek czy zyskać pomoc w jego wypełnieniu, muszą jeździć do siedziby Funduszu w Lublinie.

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, podjął decyzję o zmianach w programie.

Jego najnowsza odsłona zapewnia nie tylko większą dostępność dofinansowania, ale też skraca czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i upraszcza dokumentację niezbędną do uzyskania tych środków. Pieniądze z dofinansowania można przeznaczyć m.in. na montaż ekologicznych zródeł ciepła, wymianę stolarki okiennej czy docieplenie budynków. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here