Dla kogo trzynastka okaże się szczęśliwa?

Z początkiem kwietnia wystartował wyścig o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2019, premię w wysokości 10 000 zł i przepustkę do rozgrywki na poziomie międzynarodowej – Baumit Life Challenge. Czy w 13. edycji prestiżowego konkursu, podobnie jak w poprzednich, wśród zwycięzców i wyróżnionych znajdą się budynki powstałe i zmodernizowane w Lublinie?


Fasada Roku – tego projektu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Na polskiej scenie architektonicznej gości od 2007 r. Jego ideą jest promowanie ciekawej architektury oraz wysokich standardów budowlanych, jak również podkreślenie znaczenia elewacji w procesie kształtowania otaczającego nas krajobrazu.

Dotychczas zorganizowano już 12 edycji konkursu, który ma za zadanie wyłonić najlepsze realizacje budowlane z fasadą wykończoną w technologii Baumit, przez co rozumie się system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem.

Lubelskie akcenty

Przed dwoma laty wyróżnienie „Fasada Roku 2016” w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy” otrzymał blok przy ulicy Jantarowej w Lublinie na osiedlu Pod Starym Lasem i była to kolejna nagroda dla lubelskiej Pracowni AMK

Wśród laureatów nie brakuje lubelskich akcentów. W poprzedniej edycji, za rok 2018, wyróżnienie jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele branżowych mediów, w kategorii budynków po termomodernizacji otrzymała Biblioteka Główna UMCS. Nagrodę przyznano za zachowanie pierwotnej struktury elewacji z jednoczesnym nadaniem jej nowego wymiaru kolorystycznego oraz dobrą tektonikę budynku.

Przed dwoma laty wyróżnienie „Fasada Roku 2016” w kategorii „Budynek wielorodzinny nowy” otrzymał blok przy ulicy Jantarowej w Lublinie na osiedlu Pod Starym Lasem i była to kolejna nagroda dla lubelskiej Pracowni AMK. Biuro założone w 2010 roku przez architektów Tomasza Michalaka i Grzegorza Kaczora doceniane zostało także w konkursie organizowanym przez Baumit rok wcześniej. W tej samej kategorii wyróżniony został budynek na Osiedlu Poręba Park przy ul. Onyksowej, budowanym przez firmę Orion.

Rywalizacja o miano Fasady Roku 2019 rozpoczęła się dokładnie przed tygodniem. W tegorocznej odsłonie konkursu zgłoszone projekty klasyfikowane będą w kategoriach „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek niemieszkalny” i „budynek zabytkowy po renowacji”.

W początkowej fazie rywalizacji wszystkie karty w rękach trzymają architekci, wykonawcy i inwestorzy, którzy do 30 września mają czas, by wejść do gry o prestiżowy tytuł, premię w postaci 10 000 zł i prawo startu w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. O tym, kto zgarnie pulę zdecyduje profesjonalne jury.

Formularz – pierwszy krok do wygranej

Architekci, inwestorzy oraz wykonawcy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w konkursie, mogą wypełnić formularz elektroniczny na stronie www.fasadaroku.pl.

Ważne, by do zgłoszenia dołączyć co najmniej 5 zdjęć (min. 2400×1600 px), na których widoczny będzie obiekt względem okolicy, wszystkie jego strony oraz detale wykonania zasadniczych partii wykończenia.

W przypadku kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” i „budynek po termomodernizacji” pamiętajmy o dołączeniu fotografii prezentujących zgłaszany obiekt przed i po metamorfozie.

Internauci, zagłosujcie!

W poprzedniej edycji, za rok 2018 wyróżnienie jury w konkursie fasada roku w kategorii budynków po termomodernizacji otrzymała Biblioteka Główna UMCS. Nagrodę przyznano za zachowanie pierwotnej struktury elewacji z jednoczesnym nadaniem jej nowego wymiaru kolorystycznego oraz dobrą tektonikę budynku.

Wzorem ubiegłych lat swój niezależny ranking stworzą także internauci. Entuzjaści architektury będą mogli wskazać swoich faworytów poprzez głosowanie online, które zostanie uruchomione 1 maja na oficjalnej stronie konkursu.

Każdy będzie miał do rozdysponowania 5 głosów – po jednym w każdej kategorii. Plebiscyt internetowy potrwa do 31 października. Obiekty, które spotkają się z największym uznaniem społeczności internetowej, zostaną uhonorowane specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.

Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się takie redakcje, jak „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód: Architekt”, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl. KB