Fantastyczna pasja, fantastyczne efekty

Dwoje reprezentantów powiatu włodawskiego, nie wiedząc o swoim istnieniu i niemal w jednym czasie, zostało czołowymi polskimi cosplayerami. Dzisiaj spotykają się na festiwalach i eventach, ale też rywalizują, chociażby w konkursie CosplayOn.

Cosplay to pochodzące z Japonii artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w fikcyjne postaci z książek, komiksów, czy filmów. Właśnie dla takich pasjonatów Red Bull wraz Pyrkonem zorganizowali konkurs dla najlepszych cosplayerów! Zwycięzca zostanie bohaterem filmu dokumentalnego i zyska pieniądze na wykonanie wartego 5 tys. zł kostiumu na Maskaradę 2020 w ramach poznańskiego Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

Do konkursu stanęło 12 najlepszych stylizacji przygotowanych przez czołowych polskich cosplayerów. Wśród nich jest dwójka reprezentantów powiatu włodawskiego, choć obecnie los rzucił ich daleko od domu. Lynx Den, czyli Anna Olak mieszka w Warszawie i na konkurs zgłosiła strój Lary Croft. Cyperian Workshop, czyli Cyprian Perepeczo pracuje we Wrocławiu, a prezentuje stylizację Alexiosa z serii Assassin’s Creed. Dla obojga z nich przygoda z tworzeniem fantastycznych strojów zaczęła się kilka lat temu i bardzo szybko zaczęła się rozwijać, przeobrażając się w prawdziwą pasję, a w przyszłości – być może też i w sposób na życie. Co ciekawe, Anna i Cyprian nie znali się wcześniej.

– Spotykaliśmy się na eventach branżowych i festiwalach, ale nie wiedziałem, że mieszkaliśmy tak blisko siebie – mówi Cyprian. Lepiej poinformowana od niego była Anna. – Ja wiedziałam, że mieszkał niedaleko, ale nie zdawałam sobie sprawy, gdzie dokładnie – przyznaje Lynx Den. To niesamowita historia, że dwoje młodych ludzi żyjących w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od siebie, zaraziło się dość jeszcze nieznaną w Polsce i bardzo niszową pasją. Niezależnie od siebie bardzo szybko się rozwijali stając się czołowymi postaciami krajowego cosplayu.

Cyprian cosplayem zajmuje się od 2014 roku. – Początki nie były imponujące, bo wraz z kolegami narzuciliśmy jeansy na plecy i udaliśmy się na nasz pierwszy event – wspomina. – Tak mi się to spodobało, że postanowiłem dalej zainteresować się tematem. Pierwsze stroje też nie były bardzo skomplikowane, ale z czasem zacząłem być coraz lepszy, nauczyłem się wielu nowych rzeczy i zacząłem być dostrzegany przez wielu ludzi.

I zacząłem odnosić też powoli sukcesy, otrzymałem kilka wyróżnień, nagród, wygrałem kilka konkursów. Kilka razy byłem również uczestnikiem konkursu cosplay na Pyrkonie – dodaje. Wszystkie elementy swoich strojów tworzy sam. Używa do tego mnóstwa narzędzi i technik, posługuje się maszyną do szycia, technikami kaletniczymi, czy stolarskimi. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest magistrem historii i wykształcenie bardzo pomaga mu w realizowaniu pasji.

Lynx Den obecnie studiuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na warszawskiej ASP. – Poza pracą przy konserwacji malowideł, lubię zajmować się różnymi rodzajami twórczości. Ostatnio szczególną frajdę sprawia mi tworzenie biżuterii z drewna i innych naturalnych elementów – mówi. – Cosplay w moim życiu pojawił się w 2014 roku i stanowi wyłącznie hobby. Do tej pory stworzyłam cztery kompletne stroje. W przyszłości chciałabym się nauczyć pracy z pianką oraz projektowania funkcjonalnych zbroi, a także spróbować swoich sił z elektroniką tak, by móc zaprojektować funkcjonalny i proporcjonalny egzoszkielet – dodaje Anna.

Każdy z Was może pomóc reprezentantom powiatu włodawskiego i oddać na niego swój głos. Wystarczy wejść na stronę www.redbull.com/pl-pl/projects/konkurs-cosplay i wybrać swojego faworyta. Trzeba się spieszyć, bo konkurs kończy się we wtorek (12 listopada) o północy. (bm)