Harcerze seniorom

Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej z Chojna, Kaniego i Nowin, często z pomocą techniczną opiekunów, napisali indywidualnie listy ze swoimi marzeniami świątecznymi do św. Mikołaja. O ich spełnienie zadbali zuchy i harcerze.

W ramach współpracy Hufca Chełm z Krystyną Kopczyńską dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie została przeprowadzona świąteczna akcja „Harcerze – seniorom”. Jej koordynatorem była dh. pwd. Monika Szlagowska.

Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej z Chojna, Kaniego i Nowin napisali indywidualnie listy ze swoimi marzeniami świątecznymi do św. Mikołaja, a o ich spełnienie zadbali harcerze i zuchy.

– Drużynowi na zbiórkach on-line przekazali informacje drużynom i gromadom, które podjęły wyzwanie, traktując to jako służbę. Odczytane listy wywołały spore emocje u dzieci i samych drużynowych, były też łzy wzruszenia. Niejednokrotnie z dużą pomocą rodziców, dzieci i młodzież postarały się spełnić, zawarte w listach, wszystkie marzenia pensjonariuszy DPS – opowiada M. Szlagowska. – Nieraz prośby były wręcz prozaiczne: kolorowa oranżada, słodycze, lalka, papryka, płyta z kolędami, czy 6 paczek cappuccino.

Jedna z bardziej wzruszających próśb do św. Mikołaja to „kontakt ze światem”, o który prosił głuchoniemy pensjonariusz. Harcerze na czele z dh. Edytą Rudnik wpadli na pomysł, by przekazać telefon – smartfon, w którym zostały zainstalowane 4 aplikacje. – W innym z listów była równie wyjątkowa prośba: „marzenie o spotkanie z córką”. Jak widać samotność dokucza osobom starszym, a izolacja i brak możliwości kontaktów międzyludzkich sprowadzają prośby nie o rzeczy materialne, ale o bliskość, uczucia i empatię do drugiego człowieka. Choć namiastka tych marzeń trafi w paczkach do podopiecznych DPS-ów – zapewnia Monika Szlagowska.

Na słowa uznania za zaangażowanie w akcji, która została podsumowana w środę 16 grudnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie, z udziałem wicestarosty Jerzego Kwiatkowskiego, zasługują: 1 DH Leśni Ludzie przy SP w Dorohusku (phm. Barbara Kawa), 4 DH Skapirzaki przy SP w Dubience (phm. Dorota Ulanicka), 8 DH Niewidzialne Dłonie przy SP nr 11 w Chełmie (pwd. Elżbieta Rybak), 9 WDH Bagienne Żurawie przy SP w Urszulinie (dh. Iwona Lewandowska), 11 DH Wataha SP nr 11 w Chełmie (pwd. Agnieszka Lubaszewska), 12 DH 8 WIR przy SP nr 8 w Chełmie (pwd. Monika Szlagowska, dh Paweł Rachubik),14 DH Feniks przy SP nr 4 w Chełmie (pwd. Katarzyna Branewska, dh Albin Gumienny), 15 DSH Płomienie Feniksa przy SP nr4 w Chełmie (pwd. Edyta Rudnik), 16 DH Kazgór przy SP w Wierzbicy (dh Robert Boraczuk), 6 GZ Rozbrykane Wilkokotki przy SP nr 11 w Chełmie (dh. Agnieszka Przebierowska), 9 GZ Leśne Skrzaty przy SP w Wierzbicy (dh. Anna Kaczmarska), 10 GZ Białe Niedźwiadki przy SP nr 8 w Chełmie (dh. Joanna Wicha, dh. Wioletta Mazur), 11 GZ Ogniki przy SP nr 4 w Chełmie (dh. Patrycja Pilipczuk-Oliwiak).

Paczki zostały odebrane przez dyrektorów DPS w Nowinach – Anetę Lipiec, DPS w Kaniem – Elżbietę Florczak i DPS w Chojnie – Ewę Oszust. Jednocześnie dyrektorzy i wicestarosta chełmski otrzymali od Komendantki Hufca Chełm dh. pwd. Elżbiety Rybak, Betlejemskie Światełko Pokoju, które delegacja Hufca przywiozła w niedzielę 13 grudnia z Zakopanego.

Hasło tegorocznej akcji „Harcerze – seniorom” brzmiało: „Człowiek jest tyle wart, ile warta jest dobroć jego serca, którą dzieli się z innymi. Dlatego jedni nie są warci złamanego grosza, a drudzy są po prostu bezcenni”. Harcerze i zuchy pod czujnym okiem drużynowych pokazali, że warto dzielić się dobrem. (r)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here