Inwestycja, jakiej nie było

Gmina Urszulin wkrótce rozpocznie budowę Ośrodka Animacji Społeczno-Kulturalnej. To nic innego jak pensjonat, który powstanie w budynku byłej szkoły w Wereszczynie. Obiekt ma być punktem wypadowym dla turystów i wycieczek na całe Polesie, a tym różni się od innych samorządowych inwestycji, że już od początku ma przynosić wymierne zyski.

Od 2013 roku, czyli od zamknięcia Szkoły Podstawowej w Wereszczynie, władze gminy Urszulin poszukiwały sposobu zagospodarowania obiektu po tej instytucji. Pomysłów nie było, więc zapadła decyzja o sprzedaży. Po wykonaniu profesjonalnej wyceny opiewającej na ok. 700 tys. zł nieruchomość wystawiono na sprzedaż.

Prób było kilka, ale chętnych zabrakło. Samorząd nie chciał pozbywać się budynku za bezcen, więc zaczęto poszukiwać innych rozwiązań. I tak powstał projekt funkcjonalno-przestrzenny i ruszyły prace nad pozyskaniem środków finansowych na budowę Ośrodka Animacji Społeczno-Kulturalnej w Wereszczynie.

Projekt dotyczy przebudowy, nadbudowy, zagospodarowania i wyposażenia obiektu po byłej szkole wraz ze stworzeniem miejsc noclegowych. Gotowy obiekt ma pozwolić na organizację warsztatów, szkoleń i edukację przyrodniczo-kulturalną. Ponadto wprowadzi nowe usługi na terenie gminy i wzmocni potencjał rozwoju społeczno-gospodarczego okolic, a także – co bardzo ważne – pozwoli zwiększyć wpływy do budżetu gminy.

W ramach Programu Polski Ład gmina Urszulin złożyła dwa wnioski o dofinansowanie. Ten dotyczący przebudowy i budowy boisk w Urszulinie nie uzyskał akceptacji rządu, ale środki na budowę Ośrodka Animacji Społeczno-Kulturalnej w wysokości ok. 4,25 mln zł gminie przyznano, a w ubiegłym tygodniu podpisano umowę z wykonawcą inwestycji, który ma półtora roku na wykonanie wszystkich założonych prac.

– W byłej szkole powstanie coś na kształt pensjonatu o standardzie trzech gwiazdek – mówi wójt Tomasz Antoniuk. – W dwu- i trzyosobowych pokojach znajdzie się miejsce dla około pięćdziesięciu osób. Oferta będzie bardzo rozbudowana, bo zakładamy, że Centrum będzie łączyć kilka funkcji: noclegową, małej informacji turystycznej oraz biura turystycznego. Zatrudnienie znaleźć w nim ma pięć osób, których zadaniem ma być m.in. pomoc klientom w organizacji wolnego czasu na terenie Polesie.

Będą oni współpracować z miejscowymi przewodnikami, z Poleskim Parkiem Narodowym czy przedsiębiorcami oferującymi katering. Generalnie zamysł jest taki, by Wereszczyn pełnił funkcję miejsca wypadowego dla turystów na całą okolicę.

Wnioskując o dofinansowanie tego projektu wskazywaliśmy, że wpłynie on na ożywienie gospodarcze gminy, na które niewątpliwie będzie miała wpływ większa liczba osób odwiedzających te tereny. Dzięki stronie internetowej i współpracy z portalami branżowymi jak booking.com czy nocuje.pl będziemy zachęcać turystów do przyjazdu i skorzystania z naszej bogatej oferty. Oprócz przepięknych szlaków PPN-u, czystych jezior czy tras pieszych i rowerowych mamy w świetlicach wiejskich zajęcia z wypieku chleba, tkactwa i obróbki materiału czy produkcji papieru. Dysponujemy nowoczesnym wyposażeniem jak okulary VR, prezentacje multimedialne, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia wójt.

Pensjonat w Wereszczynie będzie obiektem całorocznym. W sumie ma kosztować ok. 6 mln zł, a do użytku oddany zostanie według planu w lecie 2024 roku. Oprócz remontu samego budynku byłej szkoły obok powstanie otwarty plac zabaw, być może też wypożyczalnia rowerów. (bm)