Kalendarium Ziemi Włodawskiej 5-11 lipca

– 5 lipca 1909 roku odsłonięto pomnik we Włodawie, który upamiętniał wizytę w mieście (28 sierpnia 1903 roku) carskiej pary – Mikołaja II i Aleksandry Fiodorowny. Pomnik odsłonięto przy udziale mieszkańców Włodawy oraz stacjonujących w mieście żołnierzy rosyjskich, jak również załogi Twierdzy Brześć. Znajdował się on na rynku miejskim, na specjalnie wykonanym podwyższeniu. Otaczał go łańcuch podtrzymywany przez granitowe słupki z głowami lwów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pomnik przebudowano, umieszczając na cokole portret Tadeusza Kościuszki.


– 5-6 lipca 1863 roku – dwudniowa bitwa pod Osową wojsk powstańczych w liczbie około 600 żołnierzy dowodzonych przez Władysława Ruckiego z kilkoma batalionami wojsk rosyjskich liczącymi ponad 1000 żołnierzy dowodzonych przez oficerów na służbie rosyjskiej Kozłowskiego i Baumgartena. Bitwa ta nie została rozstrzygnięta.

– 6 lipca 1863 roku – bitwa powstania styczniowego pod Suchawą.

– 6 lipca 1961 roku w Hańsku urodził się Jan Krzesiak – reprezentant kraju na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Wychowanek włodawskiego klubu zapaśniczego „Włodawianka”.

– 6 lipca 1983 roku – oficjalne otwarcie, dla zwiedzających, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

– 6-7 lipca 2013 roku w cerkwi Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy we Włodawie odbyły się uroczystości ku czci św. Proroka Jana Chrzciciela oraz XIV-lecia konsekracji „Prestoła” włodawskiej cerkwi przez Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla.

– 7 lipca 1863 roku podczas powstania styczniowego doszło do bitwy pod Urszulinem.

– Decyzją z 7 lipca 1934 roku Urząd Wojewódzki w Lublinie ustanowił targi wielkie w Kołaczach, które odbywały się w pierwszy wtorek maja, pierwszy wtorek października każdego roku oraz co dwa tygodnie we wtorki.

– 7 lipca 1945 roku w Korytnicy nad Nidą urodził się prof. Józef Fert – od roku 1970 do 1990 nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Działacz „Solidarności”. Polonista, historyk literatury, poeta, tekstolog, edytor, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, badacz literatury romantycznej oraz współczesnej poezji polskiej, przede wszystkim twórczości Cypriana Norwida i Józefa Czechowicza. Uchwałą Rady Miejskiej z 9 lipca 1990 roku prof. Józef Fert został Honorowym Obywatelem Miasta Włodawy.

– 7, 8 i 9 lipca 1863 roku połączone oddziały powstańcze Jankowskiego, Krysińskiego, Rudzkiego i Zielińskiego biją się zwycięsko z Moskalami pod Bukową Wolą, Ossową i Hańskiem.

– 9 lipca 1946 roku Ukraińska Armia Powstańcza spaliła Zamołodycze, Krasówkę i Kropiwki.

– Od 9 do 15 lipca 2012 roku we Włodawie Odbywały się Paulińskie Dni Młodych. Hasłem spotkania, w którym wzięło udział ponad 130 osób z całej Polski, były słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: „Słuchaj Izraelu” (Pwt 6,4).

– 11 lipca 1863 roku rozpoczęła się duża bitwa pod Janówką, z Moskalami. W szeregach powstańców walczył m.in. Henryk Sienkiewicz.

– 11 lipca 2013 roku dzięki pieniądzom pochodzącym ze zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włodawski szpital wzbogacił się o specjalistyczny i nowoczesny sprzęt dla osób starszych: fotele kąpielowe i podnośnik hydrauliczny dla pacjentów leżących.

– W nocy z 11 na 12 lipca 2012 roku doszło do pożaru dawnej cerkwi w Suchawie, która współcześnie służyła jako tzw. kaplica dojazdowa Rzymskokatolickiej Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. (ad)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here