Od czerwca 2023 roku usługi transportu medycznego dla włodawskiego szpitala pełniła lubelska firma Triomed, bazując m.in. na karetce szpitalnej. Miało to obniżyć koszty, ale okazało się, że było odwrotnie. – Teraz karetki wróciły do szpitala, co daje kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności miesięcznie – mówi starosta Mariusz Zańko.
Wyprowadzenie transportu medycznego do prywatnego sektora było jednym z koronnych argumentów, których używano rok temu na protestach przeciwko finansowemu upadkowi włodawskiego szpitala. Według ówczesnej dyrektor takie rozwiązanie miało być nie tylko tańsze, ale też wygodniejsze, dlatego od czerwca 2023 roku transport medyczny przekazano firmie Triomed i przy okazji przekazano jej w użyczenie jedną z karetek. Druga stała bezczynnie, bo była zepsuta.
– Problem w tym, że takie rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanych efektów, ponieważ ratownicy medyczni, którzy obsługiwali karetki, nie zostali zwolnieni, ale przekierowani do innych zadań, więc szpital musiał nie tylko płacić im pensję, ale też finansować usługi świadczone przez Triomed – mówi starosta Mariusz Zańko. – Nigdy nie zaakceptowaliśmy takiego rozwiązania, więc wraz z obecną dyrekcją szpitala podjęliśmy kroki, by transport medyczny wrócił. I tak się właśnie stało.
Wyremontowaliśmy starą karetkę i obecnie mamy do dyspozycji dwa pojazdy. Po analizie audytu i według wstępnych szacunków szpital oszczędza na tym miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Obecna pani dyrektor ma zadanie zatrzymać dalsze zadłużanie szpitala i doprowadzić do jego zbilansowania poprzez zmniejszenie kosztów jego funkcjonowania. W chwili obecnej gotowy jest plan naprawczy, który wraz z radnymi zestawimy z wynikami audytu finansowego przeprowadzonego w sierpniu i podejmiemy decyzję m.in. co do przyszłości poszczególnych oddziałów szpitala i generalnie jego przyszłości – tłumaczy starosta. bm