Młodzi robotycy z Włodawy wicemistrzami Polski!

LPHA Team z Włodawy podczas finału nieoficjalnych Mistrzostw Polski w robotyce wywalczył srebro, stając się wicemistrzem kraju. Reprezentacja włodawskiego MDK-u ma szansę wyjechać na mistrzostwa świata do Maroka, USA czy Australii i być wśród najlepszych drużyn First Lego League na świecie.

Pod koniec lutego włodawski team wywalczył II miejsce podczas zawodów regionalnych FLL w Tomaszowie Lubelskim. Uczestniczyło w nich dziewiętnaście drużyn z regionu. ALPHA Team z Włodawy, reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie, znalazł się w czołówce najlepszych drużyn w Polsce.

Turniej w Tomaszowie otworzył drogę młodym pasjonatom robotyki do finału w Warszawie. Tam Alpha Team pokazał na co ich stać i w klasyfikacji generalnej uplasował się na II miejscu, wywalczając srebrny medal.

Finał w stolicy składał się z kilku konkurencji, w których drużyna z Włodawy znalazła się w pierwszej trójce. W konkurencji „Robot Design” (konstrukcja robota i oprogramowania) zajęli pierwsze miejsce, w „Core Values” (kierowanie się wartościami FLL) – trzecie miejsce oraz „Innovation project” (skuteczny robot podczas przejazdów Robot Game) – trzecie miejsce. Wyniki w poszczególnych konkurencjach dały drużynie w klasyfikacji generalnej turnieju drugie miejsce „Champion’s Award” (nagroda mistrza) i awans do finału. Zwyciężyła drużyna z Żar (woj. lubuskie), zaś trzecie miejsce zajął team z Warszawy.

Zdobywcy miejsc 1-3 mogą wybrać jedno z trzech miejsc na świecie, gdzie będą finały, w których konkurować będą najlepsi z 48 krajów. Te miasta to Marakesz (Maroko), Sydney (Australia) i Worcester (USA). A finały odbędą się w maju i czerwcu br. Problemem dla włodawskiej drużyny jest jednak pokrycie kosztów dojazdu do jednego z tych miast.

W skład drużyny wchodzą: Krzysztof Szostakiewicz (kapitan drużyny), Michał Topolski, Michał Józefczuk, Tadeusz Jellinek, Matusz Bilicz i Alicja Steć (wszyscy roczniki 2007-2011). Trenerem drużyny jest Mariusz Józefczuk, nauczyciel informatyki, prowadzący zajęcia z robotyki w MDK.

Turniej należy do największego na świecie konkursu robotyki dla dzieci i młodzieży. Eliminacje regionalne odbywają się w 110 krajach, a w Polsce w tegorocznych eliminacjach wzięło udział 110 zespołów.

Program FIRST® LEGO® League przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 16 roku życia, stworzony by zaangażować i zafascynować młodych ludzi nauką i nowymi technologiami oraz wyposażyć je w cenne umiejętności przydatne w pracy i życiu codziennym. Podczas udziału w programie dzieci: rozwijają umiejętności manualne i techniczne, budują kompetencje STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka), uczą się samodzielnego myślenia, podejmowania decyzji, pracy w grupie i dobrej organizacji. (pk)