Na Sobótki i nie tylko

Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie należy do placówek, które zdobywają na swoją działalność spore fundusze zewnętrzne. Teraz Muzeum uzyskało grant wartości 240 tys. zł na najbliższe trzy lata na organizację m.in. Sobótek Poleskich.

– To są na pewno dobre wieści – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor muzeum. – Otrzymaliśmy dofinansowanie w trybie 3-letnim na projekt „Poleski Wóz Tradycji” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa i Sportu na łączną kwotę 240 000 zł. Dzięki dofinansowaniu możemy zrealizować szereg działań badawczych, edukacyjnych, popularyzujących poleską kulturę tradycyjną, a przede wszystkim zorganizować Sobótki Poleskie!

Wydarzenie zdobyło uznanie komisji konkursowej w rozbiciu na najbliższe trzy lata. W tym roku Muzeum otrzyma 75 tys. zł, w przyszłym 80 tys. zł, zaś w 2023 r. 85 tys. zł.

W tym roku Muzeum otrzymało pieniądze także na dwa inne projekty. Pierwszy to „XXII Festiwal Trzech Kultur”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska. Muzeum otrzymało na tegoroczny festiwal 105 tys. zł. Ich projekt uzyskał jeden z najlepszych wyników w tym konkursie.

Muzeum udało się też otrzymać dofinansowanie w kwocie 53 tys. zł na drugą edycję zadania „Języki Pogranicza” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021” Narodowego Centrum Kultury. Projekt otrzymał największą liczbę punktów na niemal 500 złożonych wniosków!

***

„Poleski Wóz Tradycji” to 3-letni, kompleksowy projekt o charakterze badawczym i artystycznym, którego głównym celem jest dokumentowanie i upowszechnianie elementów kultury tradycyjnej regionu Polesia, w sposób interdyscyplinarny, kreatywny, angażujący każdą z grup odbiorców. W oparciu o unikalną tradycję Polesia Zachodniego, projekt ma przyczynić się do integracji kulturowej członków jego społeczności. Misją projektu będzie utrwalenie i przekazanie unikalnego dziedzictwa kulturowego działając kompleksowo w 3 kierunkach: dokumentując tradycję, badając ją, przekazując i aranżując w twórczy sposób, opierając się na istniejącym systemie funkcjonowania tradycji na terenie Polesia, czyli dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego.

Projekt każdego roku obejmować będzie inną tematykę z zakresu unikalnych elementów kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego określając symboliczne TRASY naszego Poleskiego Wozu Tradycji:

1) rok 2021 – obrzędowość okresu wiosennego i letniego, natura w kulturze tradycyjnej, zielarstwo, medycyna ludowa, wierzenia magiczne;

2) rok 2022 – obrzędowość okresu jesiennego i zimowego, folklor narracyjny, bajki ludowe, regionalne podania i legendy;

3) rok 2023 – obrzędowość rodzinna, zabawy, wyliczanki dla dzieci, tańce, kołysanki.

„Sobótki Poleskie” są integralną częścią tego projektu – kolejnym przystankiem Poleskiego Wozu Tradycji, przedsięwzięciem pokazującym spuściznę kultury. W ramach wydarzenia co roku odbywać się będą: widowiska obrzędowe trzech granic: Polska, Białoruś, Ukraina; koncerty zespołów folkowych; muzyczne kolaboracje artystów oraz zespołów ludowych, potańcówka w dawnym stylu; spotkania, panele dyskusyjne, warsztaty; artystyczna scenografia wydarzenia z wykorzystaniem nowych technik.

Sobótki Poleskie jest to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce o transgranicznym charakterze. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here