Nowocześniejsze CLA

fot. cla

Co najmniej 35 miejskich przystanków autobusowych zmieni wygląd. Oprócz nowych wiat będą elektroniczne tablice wyposażone w system informacji pasażerskiej. W kilku miejscach, w tym przy szpitalu, powstaną tzw. przystanki zielone, zimą ogrzewane, latem schładzane. Jeśli do tego dodamy całkowitą wymianę taboru, podróżowanie autobusami CLA już niedługo może stać się przyjemnością.

Od 1 września br. w Chełmie zostanie wprowadzona bezpłatna komunikacja miejska. Jeszcze w tym roku miasto zamierza kupić sześć autobusów niskoemisyjnych, z silnikami diesla. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska złożyło wniosek na zakup pojazdów elektrycznych i wodorowych. Chełm ubiega się o 100 mln zł. Jak się okazuje, to nie wszystko.

Prezydent Jakub Banaszek zapowiada całkowitą zmianą oblicza miejskiego transportu publicznego. Oprócz wymiany taboru zamierza również zmodernizować infrastrukturę towarzyszącą, czyli przystanki. Miasto rozpocznie od ustawienia co najmniej 35 nowych wiat przystankowych. Wszystkie dodatkowo zostaną wyposażone w elektroniczne tablice, na których będzie pokazywał się czas przyjazdu i odjazdu autobusu. Podobny system funkcjonuje w wielu miastach w Polsce i świetnie się sprawdza. Projekt zakłada też montaż tzw. zielonych przystanków. Będzie ich kilka, w tym na pewno przy szpitalu.

– Idea zielonych przystanków polega na budowie wiat przystankowych otoczonych roślinnością – wyjaśnia prezydent Jakub Banaszek. – W ten sposób wprowadzamy więcej zieleni w pasach drogowych, ale również, szczególnie w upalne dni, obniżamy temperaturę wewnątrz przystanku. Posadzone wokół przystanku rośliny produkują natomiast rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiając tym samym jakość powietrza i zmniejszając ilość pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń.

Ogrzewane przystanki z kolei są wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają ogrzewanie oraz energooszczędne oświetlenie dzięki LED-owym diodom. Latem zamiennie są instalowane klimatyzatory. Docelowo miasto zamierza zmodernizować całą sieć przystanków, ale na to – jak mówi Banaszek – potrzeba czasu.

Inicjatywę władz miasta na komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego pochwalił radny Mariusz Kowalczuk. Wiceprezydent Janusz Cieszyński przyznał, że same zielone przystanki mają dużą wartość estetyczną i dają efekt ekologiczny. – Prezydent zaapelował do mieszkańców, by wytypowali lokalizację takich przystanków. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę, jak popularne jest dane miejsce, ile osób z niego korzysta. Jeśli zależy nam na estetyce, to należałoby wskazać przystanek bliżej centrum, a gdy chodzi o funkcjonalność, to w grę powinny wchodzić popularne punkty – uważa Cieszyński. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here