Pierwsza rekrutacja za nami

UMCS, największa uczelnia w Lublinie, dla nowych studentów przygotowała ponad 8 tysięcy indeksów

Niemal wszystkie lubelskie uczelnie wywiesiły już pierwsze listy przyjętych na studia. Ostateczne listy i statystyki większość uczelni ogłosi we wrześniu, m.in. ze względu na ogłoszenie wyników poprawkowej matury.


Politechnika Lubelska

Politechnika listy zakwalifikowanych ogłosiła 9 lipca. Na 1815 przygotowanych miejsc zgłosiło się blisko 3950 kandydatów. Z tej grupy na pierwszy rok przyjęto 2511 maturzystów. Wyjątek stanowi nowy kierunek, jakim jest logistyka, na który rejestracja trwała do 20 lipca. Podczas tegorocznej rekrutacji kandydaci najchętniej wybierali: finanse i rachunkowość, informatykę, marketing i komunikację rynkową, mechatronikę oraz architekturę.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Największa lubelska uczelnia zakończyła rejestrację 6 lipca. W internetowym systemie rekrutacji odnotowano 14 459 zgłoszeń na studia I stopnia i jednolite magisterskie. Łączna liczba zgłoszeń w tym roku na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie wyniosła 15 064.

W tym roku na kandydatów czeka na UMCS 7141 miejsc na studiach stacjonarnych I oraz II stopnia i jednolitych magisterskich. Z kolei na studiach niestacjonarnych I oraz II stopnia oraz jednolitych magisterskich przygotowano 1065 miejsc. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie m.in. prawo, finanse i rachunkowość, psychologia, anglistyka, logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, informatyka oraz ekonomia. Na studia I stopnia aplikowało 909 cudzoziemców. Pierwsze listy przyjętych zostały opublikowane 11 lipca. Obecnie trwają dodatkowe nabory potwierdzanie decyzji przyjęcia itp. Jednocześnie uczelnia zaznacza, że jest wyjątkowo zadowolona z dotychczasowych wyników rekrutacji ze względu na niesłabnące zainteresowanie ofertą kształcenia i wysoki poziom rejestracji.

Uniwersytet Medyczny

Jak co roku Uniwersytet Medyczny był oblegany przez kandydatów. Na studia I stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się 7915 osób na ok. 2100 przygotowanych miejsc. Najbardziej oblegany był wydział lekarski i stomatologia.

Uniwersytet Przyrodniczy

W ramach tegorocznej rekrutacji uczelnia ma w swojej ofercie 40 kierunków, wśród których są elitarne w skali całego kraju, np. behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, ekoenergetyka, hipologia i jeździectwo, zielarstwo i terapie roślinne, gastronomia i sztuka kulinarna. W systemie zarejestrowało się ok. 6000 osób. Ogółem na pierwszym roku studiów stacjonarnych przygotowano 1810 miejsc. O jedno miejsce ubiegały się średnio trzy osoby. W ofercie edukacyjnej znalazły się również nowości, np. biokosmetologia, aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana oraz medycyna roślin – to pierwsze takie studia w Polsce. Podczas tegorocznej rekrutacji hitem okazała się m.in. weterynaria, biokosmetologia, dietetyka, behawiorystka zwierząt i architektura krajobrazu. Pierwsze listy przyjętych wywieszono 13 lipca.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

O indeksy na KUL walczyło ponad 4650 osób. W tym roku uczelnia przygotowała 2775 miejsc. Liczba chętnych jest świetnym wynikiem, bo mimo zmniejszającej się liczby maturzystów (w tym roku o 4%) studiami na KUL z roku na rok interesuje się coraz więcej młodych ludzi. Pomimo niżu demograficznego w kolejnych rekrutacjach odnotowywany jest wyraźny wzrost liczby kandydatów. W tym rok ta liczba wzrosła aż o 12% w porównaniu do ubiegłego roku. Najbardziej oblegane są: psychologia, sinologia, prawo, filologia angielska, filologia romańska, hispanistyka i bezpieczeństwo narodowe. 14 lipca ogłoszono pierwsze listy przyjętych.

Joanna Niećko

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here