W środę w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie oficjalnie utworzono trzy nowe rezerwaty przyrody. Największy z nich, o nazwie „Las Ochoża”, znajduje się w gminie Wyryki. Nosi imię Marka Kellera, nieżyjącego już legendarnego badacza Lasów Sobiborskich. To pierwszy rezerwat utworzony na gruntach Nadleśnictwa Włodawa.
Nowe rezerwaty zostały utworzone na wniosek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” w celu objęcia ochroną najcenniejszych fragmentów Lasów Państwowych i powiększenia sieci rezerwatów przyrody. Największy z nowych rezerwatów leży w powiecie włodawskim, w gminie Wyryki. Nazywa się „Las Ochoża” i ma powierzchnię niemal 1931 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Włodawa. Celem ochrony rezerwatu przyrody „Las Ochoża” imienia Marka Kellera jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów.
Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów. Kluczowym gatunkiem w rezerwacie jest olsza czarna, co wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych, które sprzyjają bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Na obszarze planowanego rezerwatu można zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych.
Magazynowanie wody występujące na terenie planowanego rezerwatu jest kluczowym procesem, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania tego środowiska naturalnego. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak intensywne opady czy długotrwałe susze. Przyczynia się to do stabilizacji lokalnego mikroklimatu. Na niewielkim wzniesieniu terenu w centrum planowanego rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.
Po uzyskaniu zgody rodziny, nazwano go imieniem doktora Marka Kellera – osoby zasłużonej dla ochrony przyrody tego terenu i współautora dokumentacji do utworzenia niniejszej formy ochrony. Będzie to służyło uczczeniu pamięci o nim jako wybitnym ornitologu, orędowniku ochrony przyrody, badaczu Lasów Sobiborskich, długoletnim i bardzo cenionym wykładowcy i wychowawcy młodzieży akademickiej. (b)