Pikniki rodzinne MOPS-u

Świetlica środowiskowa prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Włodawie mimo wakacji tętni życiem. Wiele dzieci z rodzicami korzysta z gier, zabaw, wyjazdów i rodzinnych pikników. Wszystko to finansowane jest z budżetu miasta Włodawy.

– Do placówki mogą uczęszczać podopieczni w wieku od 6 do 16 lat – mówi Anna Borkowska-Łuć, dyrektor MPOPS we Włodawie. – W czasie roku szkolnego świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 18:30, natomiast w okresie wakacji i ferii zimowych od 8.00 do 16:00. Znajduje się w niej duża sala, urządzone są również kąciki zabaw dla młodszych dzieci oraz pomieszczenie, w którym uczestnicy mogą pod fachowym okiem odrobić prace domowe. Placówka jest wyposażona w materiały i gry edukacyjne, plastyczne, puzzle, klocki, zabawki dla najmłodszych – pluszaki, lalki itp., sprzęt sportowy (np. stół pingpongowy, piłkarzyki, badmington, piłki siatkowe, koszykowe, nożne, skakanki, hula-hop, itp.).

Głównym celem placówki jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz nauczenie ich prawidłowego i aktywnego organizowania czasu wolnego. Zadaniem świetlicy jest także rozwijanie indywidualnych zainteresowań wśród dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach. W placówce podopieczni mogą rozwijać swoje zainteresowania z różnych dziedzin kultury, kształtować dobre zachowania w życiu codziennym oraz umiejętność zgodnego przebywania, funkcjonowania i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dodatkowo dzieci uczą się wzajemnej odpowiedzialności za siebie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się podczas wakacji pikniki rodzinne. W miniony piątek, gdy pogoda dopisała, kilkadziesiąt osób doskonale się bawiło. Były zabawy ekologiczne, związane ze zdrową żywnością, pokazy mody ekologicznej, ale przede wszystkim radosna zabawa dla małych i dużych.

Wychowawcy świetlicy zapewniają również pomoc i wsparcie dzieciom, nie tylko poprzez wspólne spędzanie czasu, gry i zabawy, ale przede wszystkim przez prowadzone podczas nich rozmowy, które służą wspomaganiu rozwoju społecznego, emocjonalnego i psychicznego. Dzieci mają dzięki temu możliwość zaczerpnięcia porad od wychowawców dotyczących bieżących spraw i problemów, na które napotykają w codziennym życiu. (p)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here