Pogorzelcom na nowe życie

Stracili dorobek życia, ale mogą liczyć na dobrych ludzi. Ruszyła akcja pomocy dla rodziny leśniczego ze Strzelec, poszkodowanych w pożarze. Będą zbiórki i kwesty – wszystko po to, by pomóc pogorzelcom jak najszybciej stanąć na nogi. Dołącz się i Ty!

Pożar wybuchł po godzinie 5 rano, 19 lutego. Z informacji, którą otrzymali strażacy, wynikało, że paliła się sadza w przewodzie kominowym oraz dach budynku. Natychmiast do Strzelec w gminie Białopole pognały na sygnałach wozy bojowe. W międzyczasie dom, którego poddasze było już w całości objęte ogniem, zdołali bezpiecznie opuścić jego mieszkańcy – rodzina pana Andrzeja, leśniczego ze Strzelec.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, by nikt z postronnych nie zdołał zbliżyć się do płonącego budynku, po czym odłączyli zasilanie i przystąpili do gaszenia szalejących na górze jęzorów ognia. Jednak czarny i gęsty dym wewnątrz budynku znacznie utrudniał im prowadzone działania. Ostatecznie, po ponad 6 godzinach akcji, w której brało udział łącznie 34 ratowników, udało się wyeliminować zagrożenie. Niestety, niewiele udało się uratować. Z domu zostały zgliszcza.

Nadleśnictwo zapewniło rodzinie swojego pracownika mieszkanie zastępcze, ale potrzeby są ogromne. Rodzina straciła w pożarze dorobek życia, dlatego z pomocą przyszli członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie, a także dyrekcja i pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu. Pod koniec marca mają ruszyć aukcje internetowe, z których dochód zostanie w całości przekazany pogorzelcom.

Każdy, kto chce przekazać przedmioty na aukcję, w tym celu powinien skontaktować się z dyrektor szkoły, Alicją Ilasz. W planach są też zbiórki i kwesty – w różnych miejscach na terenie całej gminy, m.in. w sklepach czy aptece, staną puszki, do których będzie można dorzucić swoją cegiełkę. Ponadto 25 marca ma zostać zorganizowany kiermasz świąteczny przy okazji dnia targowego w gminie.

Przede wszystkim jednak pomóc można, wpłacając dowolną kwotę bezpośrednio na konto stowarzyszenia: 28203000451110000002778360 z dopiskiem „dla pogorzelców” lub przekazując swój 1 proc. podatku dla „Przytuliska” (KRS 0000465707 z dopiskiem „dla pogorzelców”). Za pośrednictwem stowarzyszenia można również przekazać dary rzeczowe rodzinie pana Andrzeja (np. materiały budowlane do odbudowy domu, sprzęt gospodarstwa domowego czy przedmioty codziennego użytku). Szczegółowych informacji udziela prezes „Przytuliska” Marian Lackowski pod numerem telefonu: 607663444.

Im już pomogli

Ubiegły rok z wiadomych względów nie pozwolił członkom stowarzyszenia „Przytulisko” na realizację wszystkich zamierzonych działań na rzecz potrzebujących. Mimo sytuacji pandemicznej udało im się jednak zorganizować jeden koncert charytatywny na rzecz pogorzelców z powiatu włodawskiego. Oprócz tego odbyło się kilka zbiórek publicznych, zebrano także darowizny oraz pieniądze z 1 proc. podatku. W sumie w 2020 roku wsparcie finansowe otrzymało 18 osób, a także 2 instytucje, w tym samo „Przytulisko”. Uzyskana kwota to 23.867, 48 zł.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do dalszej pomocy. Możecie nas wspierać poprzez darowiznę na konto, numer rachunku to: 28203000451110000002778360 – mówi prezes stowarzyszenia. (pc, fot. KM PSP Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here