Pomoc dla niepełnosprawnych

(20 września) W wyremontowanym budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku zorganizowano akcję nieodpłatnego rozdawania wózków inwalidzkich dla osób niepełnosprawnych z całego powiatu włodawskiego. Uczestniczył w niej m.in. starosta włodawski Andrzej Romańczuk, który pośredniczył w przyjeździe ofiarodawców do Hańska.

Organizatorem akcji w ramach projektu „Wózki dla Polski – 2021” był Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim. Wózki na cele akcji są darem od fundacji Joni Eareckson Tada „Joni and Friends International Disability Center” z USA i są rozdawane osobom indywidualnym w ramach realizowanego projektu „Wózki dla Polski-2021”.

Dzięki zainteresowaniu i pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Włodawie udało się zebrać grupę 22 osób z powiatu zainteresowanych uzyskaniem wózka inwalidzkiego. Początkowo akcja miała mieć miejsce we Włodawie, jednak stan wyjątkowy pokrzyżował te plany. Obdarowani byli bardzo zadowoleni z tej formy pomocy, nie wszystkich bowiem stać na wózek, a bywają czasem sytuacje, że dotychczasowy wózek uległ uszkodzeniu i trzeba mieć drugi.

Podczas spotkania w GOK w Hańsku głos zabrali darczyńcy – grupa amerykańskich wolontariuszy, którzy jeżdżą po całym świecie i rozdają m.in. wózki inwalidzkie dla osób potrzebujących. Wcześniej telefonicznie uzgodniono z niepełnosprawnymi lub ich rodzinami rodzaj potrzebnego wózka.

– Dziękuję bardzo za tę nieoczekiwaną, ale jakże potrzebną pomoc – mówił starosta w Hańsku. – Ze swojej strony, jako samorząd powiatowy, również staramy się dbać o zaspokojenie potrzeb osób pokrzywdzonych. Stąd m.in. nasza inicjatywa budowy Centrum Usług Społecznych na terenie po byłej jednostce wojskowej. Centrum jest już powoli na ukończeniu i w niedługim czasie pierwsze osoby będą mogły z niego korzystać.

Na koniec pobytu w powiecie włodawskim grupa amerykańskich wolontariuszy odwiedziła Muzeum w Sobiborze.

***

Zbór „Nowe Jeruzalem” w Radzyniu Podlaskim od wielu lat jest zaangażowany w pomoc osobom niepełnosprawnym. W ciągu kilkunastu lat akcje rozdawania sprzętu dla osób niepełnosprawnych były kilkakrotnie organizowane na terenie różnych powiatów województwa lubelskiego. W trakcie dotychczasowych akcji przekazano sprzęt dla kilkuset osób indywidualnych z terenu powiatu radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, bialskiego, świdnickiego, łosickiego oraz na rzecz szpitali, ośrodków pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Akcje rozdawania sprzętu były przeprowadzane we współpracy z kościołami, władzami samorządowymi, centrami pomocy społecznej, ośrodkami pomocy społecznej. Na cele prowadzonej misji pomocy osobom niepełnosprawnym utworzona została wypożyczalnia sprzętu. Sprzęt znajdujący się w wypożyczalni w postaci: wózków inwalidzkich, kul, chodzików, balkoników, lasek, toreb na wózki inwalidzkie, koców i poduszek do siedzenia jest udostępniany nieodpłatnie. Informacje o działalności wypożyczalni i warunkach uzyskania sprzętu można uzyskać również pod nr. tel. 601 959 451.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here