Równoważenie transportu

W miniony czwartek zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września). Jego kulminację stanowił „Dzień bez Samochodu”. Założeniem tego tygodnia było odciążyć zakorkowane ulice i przekonać opornych, że jednoślad, spacer czy choćby jazda MPK są lepsze niż tkwienie godzinami za kierownicą.
W pierwszym dniu akcji, promując alternatywne dla samochodu środki transportu w mieście, rozdawano śniadania „komunikacyjne” zarówno pasażerom, jak i rowerzystom.
– Wybierając nasz transport, dbasz o środowisko – zachęcał w mediach dyrektor ZTM Lublin, Grzegorz Malec: – Idea zrównoważonego transportu jest jednym ze składników doktryny prawidłowego rozwoju. U jej podstaw leży ekologia, poszanowanie zasobów naturalnych.
Stąd pomysł, by użytkownikom komunikacji podziękować choćby skromnym gestem za to, że wspomagają środowisko naturalne. W pakiecie śniadaniowym były m.in. drożdżówki i owoce.


W te dni różne frakcje organizatorów Tygodnia „ciągnęły” w swoją stronę, odbyło się bowiem wiele imprez zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych, np. bezpłatne szkolenia dla dzieci i młodzieży w miasteczku ruchu rowerowego, ale i „lekcja” spacerowania, by nie dać się zaskoczyć przeszkodami infrastruktury ulicznej.
Kulminacją ETZT był międzynarodowy „Dzień bez Samochodu” (22 września), kiedy to najgłośniej zohydzano nam auta podczas happeningów, równolegle prezentując, co w zamian…
Czy jest przyszłość bez samochodu? Jak sobie bez niego radzić, czym go zastąpić? Co tracimy porzucając auto, a co zyskujemy? – to pytania publicznych debat.
Pociechą dla „porzucających” je na ten jeden dzień w roku była darmowa jazda środkami MPK – należało jedynie okazać dowód rejestracyjny samochodu. Mar