Sto tysięcy wiceburmistrza

(29 grudnia) 51. sesja Rady Miejskiej we Włodawie przejdzie do historii jako ta, podczas której uchwalono rekordowy budżet miasta. Potwierdzono także de facto powołanie po nowym roku zastępcy burmistrza. Skytykowano Polski Ład.

Transmisja internetowa obrad zaczęła się dopiero po kilkunastu minutach od… piątego punktu obrad: informacji burmistrza o działaniach podejmowanych od ostatniej sesji. – Wcześniej była tylko głucha, a teraz wcale – żartowali internauci.

Po długiej informacji burmistrza głos zabrał Robert Lenart, który przez prawie godzinę przedstawiał informację o działalności Miejskiego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Zapasy – Włodawa.

Następnie radni podjęli sześć uchwał, z których najważniejszą było przyjęcie budżetu miasta na 2022 rok. Wszyscy radni jednogłośnie głosowali przy przyjęciem budżetu. Dyskusja była niewielka i odnosiła się głównie do pochwał pod adresem pani skarbnik. Były i głosy krytyczne dotyczące polityki rządu. Na oświatę miasto wydaje 26 mln zł, z czego subwencja wynosi 11 mln zł, czyli samorząd dokłada z tego 15 mln zł. – Polski Ład zabiera miastu Włodawie ok. 2 mln zł z podatków od przedsiębiorców i przenosi je do budżetu państwa, i mamy 182 tys. zł mniej subwencji oświatowej.

Na oświatę wydajemy 26 mln zł, a subwencja wynosi tylko 11 mln czyli z budżetu dopłacamy 15 mln zł – wyliczała radna Renata Kapelko. Podobnie krytycznie odniosła się do nowych rozwiązań podatkowych skarbnik Elżbieta Torbicz: – Budżet na 2022 rok to dochody w wysokości 62 mln 238 tys. zł, z tego dochody własne to 43 mln 538 tys. zł. Dochody będą niższe o 6 mln 550 tys. zł. Włodawa straci 978 tys. zł w wyniku Polskiego Ładu w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ponadto nastąpi znaczny ubytek w zadaniach zleconych przez rząd. Wydatki miasta to 67 mln 167 tys. zł, a zadania inwestycyjne to kwota 12 mln 150 tys. zł. Deficyt wyniesie 4 mln 927 tys. zł i zostanie pokryty ze sprzedaży papierów wartościowych plus niewykorzystane środki na budowę skateparku i środki z Polskiego Ładu jako utrata dochodów z PIT.

Zdaniem skarbnik gros środków budżetu (ponad 75%) to wydatki bieżące związane z pomocą społeczną i oświatą. Zadłużenie tegoroczne i planowane na koniec przyszłego roku nie zagraża płynności – na koinec 2021 – 19 mln 426 tys. zł, na koniec 2022 r. – ma wynieść 20 mln 727 tys. zł.

Radny Mariusz Czuj zapytał, jaki będzie koszt zatrudnienia od początku 2022 roku wiceburmistrza. Skarbnik odrzekła, że na pewno będzie to ponad sto tysięcy zł rocznie. Dodała przy okazji, że zaplanowano podwyżki dla pracowników statystycznie o 210 zł wynagrodzenia zasadniczego.

Wolne wnioski i informacje zaczął radny M. Czuj, który pytał o odśnieżanie i zabezpieczenie miasta przed śliskością. Joanna Uryniuk prosiła o niezapominanie o osiedlu Kraszewskiego. Mirosława Dynkiewicz mówiła o kończeniu prac przy rewitalizacji i poszerzeniu chodników dla właścicieli kamienic. Hanna Korzeniewska prosiła o wytłumaczenie terminu „bezpośrednio przylegająca posesja”.

Odpowiedział prezes MPGK Hubert Ratkiewicz. – Zima jest i taki mamy klimat – zaczął żartobliwe. Następnie „odbił piłeczkę”, mówiąc, że jest wielu innych właścicieli dróg i chodników w mieście. – Przy dużym mrozie sam piach nie pomoże, a przy zastosowaniu soli niszczymy środowisko. Jednak sytuacja będzie opanowana, bo się zbliża odwilż – spuentował.

Wytłumaczył też, że „bezpośrednio przylegający do posesji” znaczy „bezpośrednio”.

Następna sesja 11 stycznia i dopiero wtedy poznamy wysokość wynagrodzenia burmistrza i nowe wysokości diet radnych. Nasi informatorzy przekazują nam, że wynagrodzenie burmistrza nawet przerośnie rekordowe w powiecie włodawskim uposażenie wójta gminy Urszulin (18,2 tys. zł). (pk)

1 KOMENTARZ

  1. cytat z dyskusji ,,niewykorzystane środki na budowę skateparku ” a czy między TESCO A MY CENTER,KIK o nie jest SKATEPARK PO WŁODAWSKU???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here