Dzięki staraniom proboszcza, parafian i pieniądzom z rządowego programu kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Świerżach w gminie Dorohusk zyskuje nowe oblicze. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu dachu świątyni. We wrześniu ruszają kolejne prace.
– 31 maja bieżącego roku, z inicjatywy ks. Henryka Suchodolskiego, proboszcza parafii, rozpoczęto szeroko zakrojone prace renowacyjne, obejmujące wymianę wtórnego pokrycia dachu, obróbek blacharskich oraz remont konstrukcji dachu nawy głównej zabytkowego kościoła – informuje chełmska delegatura Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zakres prac renowacyjnych zabytkowej świątyni był bardzo rozległy i obejmował m.in. wymianę orynnowania, obróbek blacharskich i pokrycia dachowego, demontaż, oczyszczenie i malowanie krzyża z kulą na sygnaturce nad nawą, remont konstrukcji dachu, wymianę deskowania pod pokrycie. W lipcu zakończono i odebrano prace.
Inwestycja była współfinansowana z „Rządowego Programu Odbudowy Zabytków”.
Kolejnym etapem prac, które ruszą we wrześniu, będzie remont dachu nad prezbiterium i zakrystią. Prace te są niezbędne, aby zachować integralność i trwałość zabytkowej świątyni, a także zapewnić bezpieczeństwo jej użytkowników.
Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świerżach jest jednym z najstarszych miejsc kultu na terenie dawnej diecezji chełmskiej. Parafia została erygowana w 1443 roku. Początkowo istniały tam drewniane świątynie, z których ostatnia została rozebrana w 1855 roku. Obecny, murowany kościół parafialny, wzniesiony w latach 1907-1909, powstał z fundacji Marii z Jełowieckich Orsetti, dziedziczki dóbr świerżowskich. Projektantem świątyni był uznany warszawski architekt Józef Pius Dziekoński.
Kościół w Świerżach należy do grupy neogotyckich kościołów wybudowanych na Lubelszczyźnie w okresie trzeciej fazy polskiego nurtu neogotyku, przypadającej na lata od około 1870 do 1914. Ten styl architektoniczny charakteryzuje się bogatą ornamentyką oraz strzelistymi formami, nawiązującymi do średniowiecznej architektury gotyckiej. (bf) fot. LWKZ