Uwaga na wozy pancerne!

Na drogach powiatu włodawskiego można spotkać pojazdy pancerne. Wojsko apeluje o uwagę na drogach przy spotkaniu z kolumną wojsk na drogach.

Od 2 do 18 czerwca w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polsk, trwają największe tegoroczne ćwiczenia taktyczne z wojskami Dragon-21. Ćwiczenie służy wzmocnieniu zdolności obronnych Polski i jest doskonałą okazją do sprawdzenia integracji narodowych struktur dowodzenia. Głównym ćwiczącym jest 18 Dywizja Zmechanizowana, której dowództwo zostanie poddane certyfikacji. W Dragonie-21 uczestniczyć będzie około 9400 polskich żołnierzy i około 800 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. W ćwiczeniu wezmą także udział pododdziały sił sojuszniczych NATO.

Dragon-21 powoduje, że na drogach m.in. powiatu włodawskiego pojawiły się kolumny dawno niewidzianego tu sprzętu pancernego. To są jednak tylko wozy pancerne kołowe. Pojazdy gąsienicowe transportowane są w rejon ćwiczenia koleją. Pojazdy kołowe poruszają się po drogach publicznych, głównie w kolumnach. Może ona liczyć do 20 pojazdów. Z reguły pojazdy w kolumnie nie są uprzywilejowane, chyba że przed pierwszym i za ostatnim pojazdem kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany z włączoną sygnalizacją – wtedy cała kolumna jest uznawana za uprzywilejowaną.

Dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej, trzeba przy tym pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumny.

Widok wozów bojowych wywołuje najczęściej u kierowców i przechodniów entuzjazm, często dzieci machają im i pozdrawiają. Nie inaczej było także we Włodawie, zarówno w niedzielę (6 czerwca) i w poniedziałek (7 czerwca). (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here