W podziękowaniu za plony

W ubiegłą niedzielę, 11 września, w Radawcu odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Oprócz tradycyjnego korowodu dożynkowego, podziękowania za plony i konkursu wieńców nie mogło zabraknąć zabawy, którą tym razem zapewniły zespoły ludowe, Cookies Band, Dejw, Dawid Kwiatkowski i Wilki. Świętowanie nieco popsuła nie najlepsza aura.

Wojewódzkie Święto Plonów po rocznej przerwie wróciły na lotnisko w Radawcu, a organizatorzy, czyli Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zapewnili wszystkim chętnym darmowy transport autobusami z Lublina i z powrotem. Dożynki rozpoczęły się o godz. 11 tradycyjnym korowodem wieńcowym i mszą świętą. Po nabożeństwie dziękczynnym za plony i rolniczy trud odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe i ceremoniał dzielenia się chlebem.

Po nich nastąpiły oficjalne przemówienia, a część oficjalną zwieńczyło wręczenie medali najlepszym rolnikom i rozstrzygnięcie konkursów wieńcowych. Na dożynkach nie mogło oczywiście zabraknąć kramów, stoisk z regionalnymi przysmakami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich i wystawy sprzętu rolniczego. W popołudniowej części artystycznej wystąpiły zespoły Cookies Band i Dejw, a gwiazdami wieczoru byli Dawid Kwiatkowski i zespół Wilki.

Przed sporym dylematem stanęli w tym roku rolnicy z powiatu świdnickiego – udać się na oficjalną część obchodów wojewódzkiego święta plonów do Radawca, czy na rozpoczynające się o tej samej porze dożynki powiatowe w Częstoborowicach (gm. Rybczewice).

Uroczystość, co też spotkało się z krytyką części mieszkańców, miała bardzo skromny charakter, ograniczony do mszy świętej w miejscowym kościele i konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Władze powiatu tłumaczą, że zrezygnowali z hucznych obchodów w związku z trwającą na Ukrainie wojną i wciąż niestabilną sytuacją covidową, które powodują zwiększenie wydatków dla samorządów.

– Wprowadzamy plan racjonalizacji wydatków i stąd taka formuła dożynek – wyjaśnia starosta świdnicki Łukasz Reszka. – O tego roku chcielibyśmy wprowadzić taką zasadę, aby co roku w innej parafii odbywała się dożynkowa msza święta i konkurs wieńców, bo to tradycja, którą trzeba kultywować. W ramach swoich możliwości finansowych wcześniej jako powiat uczestniczyliśmy w innym powiatowym święcie, czyli Zacierze Trawnickiej.

w