Weekend ciekawych świata

W miniony weekend w końcu mógł dojść do skutku, przekładany kilkukrotnie z powodu pandemii, „East est ‒ II Festiwal Wschodnich Podróży”. Miłośnicy dalekich podróży, zwłaszcza na Wschód naszego globu, mieli niecodzienną, do tego nieodpłatną, okazję spotkać się „oko w oko” ze sławnymi podróżnikami i wziąć udział w ciekawych warsztatach.

Festiwalowe wydarzenia odbywały się w Centrum Transferu Wiedzy i Collegium Jana Pawła II, Bibliotece Uniwersyteckiej KUL oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Gośćmi tegorocznego Festiwalu byli m.in.: Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu, Piotr Milewski – autor książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji” uznanej właśnie za Bestseller Roku 2020 w plebiscycie Travelery czasopism National Geographic Magazine Poland, czy Andrzej Piotrowski – twórca i dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach, który opowiadał o swoich ekstremalnych wyprawach na Sachalin i Wyspy Kurylskie.

Poza spotkaniami autorskimi można było uczestniczyć w warsztatach jogi, chińskiej kaligrafii, chińskiej wycinanki, malowania skóry henną, przyrządzania japońskiego onigiri, czy zapaznać się ze wschodnimi roślinami jadalnymi. Festiwalowe wieczory wypełniały koncerty muzyki etnicznej Rafała „Ruff” Libnera i pieśni karpackich w wykonaniu nagradzanego na wielu przeglądach trio z Sanoka – Zespół Wernyhora. Organizatorzy przygotowali również kilka wystaw, m.in. banknotów państw wschodnich czy fotografii z Wyspy Wielkanocnej.

– Idea Festiwalu zrodziła się z chęci zapełnienia luki na mapie spotkań podróżniczych w Polsce, wśrod których mało jest wydarzeń akcentujących tematykę wschodnią, a Europa Wschodnia i Azja to niezwykle interesujący, a wciąż  znany w stosunkowo niewielkim stopniu, konglomerat kultur i religii oraz społeczeństw wyrosłych na komunizmie – mówi dr Dominik Maiński, twórca i koordynator „East est.”.

– Nasze wydarzenie jest niecodziennę okazją, aby spotkać podróżników, pisarzy, artystów i naukowców, którzy odwiedzają Wschód lub zajmują się nim i zachęcić do wybranie się w ten rejon świata.

Jak zaznacza dr Maiński, organizatorzy Festiwalu nie chcą jednak zamykać się tylko na Wschód i w trakcie kolejnych edycji postarają się rozszerzyć tematykę o inne regiony świata w wymiarze współpracy Wschodu z Zachodem, przenikania się idei i społeczności. – W tym kontekście wymyślony został tytuł wydarzenia „East est”. „East” – „Wschód” rozumiany jako region świata po angielsku, „est” – „jest” po łacinie, jako gra słowna akcentująca połączenie aspektów wschodnich z zachodnimi – wyjaśnia pomysłodawca Festiwalu.

Organiatorami Festwalu są: Katolicki Uniwerystet Lubelski, Biblioteka Uniwesytecka KUL i Fundacja Rozowoju KUL. Wydarzenie finansowo wspiera Urząd Miasta Lublin.  opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here