Włodawskie kalendarium koronawirusa

PONIEDZIAŁEK, 20 KWIETNIA. Wójtowie rozdają sołtysom maseczki, które w piątek po południu otrzymali od Zarządu Powiatu we Włodawie. W sumie powiat kupił 12 tys. maseczek, oczywiście to zdecydowanie za mało dla prawie 40 tys. mieszkańców. Krajowe Biuro Wyborcze w Chełmie podało informacje i składy obwodowych komisji wyborczych.

Co ciekawe, zapewne będą one niepotrzebne, bo wybory odbędą się w inny sposób – korespondencyjnie. Jeden z obcokrajowców, który przebywał od Wielkiego Piątku na kwarantannie granicznej w Okunince, miał zrobiony test i został odstawiony do busa do Lublina. I tyle go widziano.

WTOREK, 21 KWIETNIA. W jednym z pensjonatów w Okunince przybywa ośmioro pacjentów kwarantanny granicznej, większość to mundurowi, którzy mieli kontakt z osobą na kwarantannie. Testów im się nie robi. W składach obwodowych komisji wyborczych zdecydowana większość członków pochodzi z KW Andrzeja Dudy. Inni kandydaci obawiali się o swoje zdrowie bądź legalność wyborów. Młodzi w Domu Dziecka „Kamyk” we Włodawie ustawili u siebie wielki baner z napisem „Zostań w domu. Damy radę”.

ŚRODA, 22 KWIETNIA. Wydział komunikacji starostwa przyjmuje zdecydowanie więcej klientów niż zwykle. Przyjmowani są jednak w punkcie podawczym w sali konferencyjnej (wejście od tyłu urzędu), po uprzednim telefonicznym umówieniu się. Ciągle powiat włodawski jest jedynym w województwie bez zarażenia Covid-19. Każdy się modli, by jak najdłużej tak było. Inni zwracają uwagę na fakt, że wykonano nieco ponad 40 testów i dlatego jeszcze nie ma wirusa. Starosta włodawski jako inwestor przekazał wykonawcy – firmie Handbud – plac budowy budynku przy ul. Sztabowej we Włodawie. Za rok – kosztem ponad 8 mln zł – powstanie tam nowoczesne Centrum Usług Społecznych. Przewodniczący Rady Gminy Włodawa zwołał pierwszą w historii sesję online na 30 kwietnia na godz. 15.00.

CZWARTEK, 23 KWIETNIA. Targ rolno-spożywczy we Włodawie przy ul. Lubelskiej po raz drugi od kilku tygodni jest otwarty. Dużo więcej ludzi jest na nim niż tydzień wcześniej. Samorządy w Polsce, w tym miasto i gminy powiatu włodawskiego otrzymały w nocy pismo od Poczty Polskiej w sprawie przekazywania jej danych osobowych w związku z organizacją wyborów prezydenckich. Gminy uznały pismo za bezprawne. Sesja w gminie Wyryki. Jednak nie online, jak to ostatnio popularne, lecz korespondencyjnie. Radni otrzymali na piśmie do domów projekty uchwał z kartą do głosowania i po chwili ją oddali wypełnioną.

PIĄTEK, 24 KWIETNIA. W Urszulinie otworzono, po długiej przerwie, Gminne Targowisko zlokalizowane pomiędzy ulicami Leśną i Szkolną. Na razie tylko w ograniczonym zakresie przywrócone do funkcjonowania – na teren targowiska wpuszczani byli tylko sprzedawcy artykułów spożywczych i roślinnych.

Na stronie urzędu gminy Wola Uhruska ukazała się informacja, że tegoroczne uroczystości z okazji 3 Maja ograniczą się do odprawienia w tym dniu o godz. 12.00 w kościele mszy świętej, a także do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem w Nadbużance. W powiecie włodawskim ciągle zero zarażonych. Na godz. 13. 102 osoby są objęte kwarantanną, w tym 90 tzw. graniczną, zaś 12 osób medyczną. Nikt nie jest pod nadzorem epidemiologicznym. (pk)