W ostatnim czasie w Jeziorze Białym, perełce turystycznej regionu, mocno spadł poziom wody. Sprawę postanowili zbadać włodawscy samorządowcy.
(19 listopada) W związku z otrzymanymi informacjami na temat spadku poziomu wody w Jeziorze Białym w Okunince starosta włodawski Mariusz Zańko wraz z pełnomocnikiem ds. klimatu dr. inż. Arkadiuszem Iwaniukiem przeprowadzili kontrolę poziomu wody w tym zbiorniku.
Ustalono, że rzeczywiście doszło do spadku poziomu lustra wody. – Jednak należy nadmienić, że takie spadki już zdarzały się w porze jesiennej – mówi A. Iwaniuk. – Jezioro Białe jest zbiornikiem bezdopływowym, bez możliwości ręcznego sterowania poziomem napełnienia zbiornika. Zasilanie w wodę odbywa się dzięki opadom bezpośrednio do lustra wody, jak i do niewielkiej zlewni wokół zbiornika. Ponadto jezioro zasilane jest wodami podziemnymi.
Ta cecha zbiornika decyduje o czystości wód i tzw. oligotroficznym charakterze jego wód (przeźroczyste, z wykształconą roślinnością denną). Obecnie niskie stany wód zarówno tego zbiornika, a także innych jezior czy wód gruntowych na torfowiskach Poleskiego Parku Narodowego to wynik długoletnich tendencji, być może nawet zmian klimatycznych. Wyższe temperatury latem i jesienią sprzyjają intensywnemu parowaniu, a zmniejszone sumy opadów jesiennych nie uzupełniają braków.
Obecna sytuacja, choć niepokojąca, nie jest niebezpieczna dla całości ekosystemu, Tym bardziej, iż można oczekiwać, że w okresie jesienno-zimowym nastąpi systematyczne uzupełnianie zasób hydrologicznych, na co wskazują najbliższe i średnioterminowe prognozy.
– Okres zimowy w tym przypadku jest najważniejszy – przy znacznych opadach śniegu sytuacja powinna wrócić do stanu normatywnego – dodaje dr A. Iwaniuk. (pk)