Wystawa w Sobiborze wyróżniona

Jury 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020 przyznało wyróżnienie Państwowemu Muzeum na Majdanku za wystawę stałą „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze (gm. Włodawa).

Państwowe Muzeum na Majdanku jest jedyną instytucją z województwa lubelskiego i jedynym muzeum martyrologicznym, które w tym roku znalazło się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych. – Wyróżniona wystawa prezentowana w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze przybliża historię niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, utworzonego jako jedno z miejsc włączonych w realizację eksterminacji ludności żydowskiej w okupowanej przez III Rzeszę Europie – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Ekspozycja nie tylko opisuje realia funkcjonowania obozu, ale stanowi przede wszystkim formę upamiętnienia zamordowanych w Sobiborze żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Chociaż spośród ok. 180 tys. ofiar większość pozostaje anonimowa, wystawa przywraca tożsamość niektórym z nich. Umożliwia to ponad 700 eksponowanych w muzeum obiektów, głównie rzeczy osobistych należących do zamordowanych, obszerny zbiór dokumentów, fotografii oraz relacji byłych więźniów obozu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 września w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konkurs Sybilla organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów i ma na celu wyróżnienie najwybitniejszych dokonań w obszarze działalności muzealnej – dodaje pani rzecznik. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here