Wyszczepili sobie milion

W konkursie szczepionkowym Włodawa wykazała się najwyższym w regionie chełmskim wskaźnikiem zaszczepienia (52%) i tym samym otrzymała 1 mln zł nagrody. Burmistrz ma już pomysł, na co wydać te środki, ale zdradzić czy sam dołożył się do tego sukcesu nie chce.

10 listopada nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie ogłoszonego przez rząd konkursu szczepionkowego „Najbardziej odporna gmina” w kategorii dużych, średnich i małych gmin. W każdej kategorii warunkiem uzyskania prawa do nagrody jest osiągnięcie poziomu co najmniej 50 procent zaszczepionych mieszkańców w terminie do końca października br. W kategorii małych gmin w regionie chełmskim najwięcej zaszczepionych przeciw Covid-19 do końca października było w mieście Włodawa.

Tym samym miasto otrzymało 1 milion zł. Laureat może przeznaczyć nagrodę na dowolny cel, ale koniecznie związany z przeciwdziałaniem pandemii – mogą być to wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych koronawirusa.

Zanim ten milion trafił do Włodawy, niektórzy już znaleźli świetny i prosty sposób na wydanie tych pieniędzy. Z powiatu, ale nie tylko, pojawiły się głosy, by środki te przeznaczyć na włodawski szpital, a właściwie na jego oddział covidowy. Nic jednak z tego. – Nad dokładnym rozdysponowaniem tych pieniędzy będziemy myśleć po nowym roku, ale nie ukrywam, że około połowę tej sumy chcemy przeznaczyć na budowę tężni solankowych w parku przy cerkwi – mówi burmistrz Wiesław Muszyński. – W takim miejscu osoby po chorobie mogłyby reperować swoje drogi oddechowe, a miasto zyskałoby kolejną atrakcję turystyczną. Te pieniądze Włodawa dostała dzięki mieszkańcom, dlatego zależy mi bardzo, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej wygranej – dodaje burmistrz.

Choć burmistrz jest bardzo zadowolony, że miasto otrzymało dodatkowe środki, to sam nie chce zdradzić, czy osobiście przyczynił się do wygranej i się zaszczepił. – To moja osobista sprawa i nie będę się na ten temat wypowiadał – ucina wątek Muszyński.

Tymczasem wśród zaszczepionych włodawian pojawiają się głosy, że jeśli tężnia powstanie, to bezpłatnie korzystać z niej powinny tylko osoby posiadające certyfikat covidowy. – Skoro to dzięki nam są te pieniądze, to dlaczego mają korzystać z nich antyszczepionkowcy? – z takim pytaniem zadzwonił do nas jeden z włodawskich czytelników. – Do tężni bezpłatnie powinno się wpuszczać tylko osoby zaszczepione. Oczywiście, wiem, że to niemożliwe, ale czy tak nie byłoby sprawiedliwie? (pk)