Za miesiąc ma ruszyć budowa

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, za rok w październiku nastąpi otwarcie
Galerii Chełm. Inwestorzy przekonują, że są w stanie wybudować obiekt w ciągu 11 miesięcy. Znajdzie się w nim ponad 50 punktów handlowych. Koszt inwestycji to około 30 mln euro. Budowa ma ruszyć najpóźniej w listopadzie br., a oprócz galerii zostanie też zmodernizowany 500-metrowy odcinek ul. Lubelskiej.


Za rok teren między ulicami Lubelską a Rejowiecką zmieni się nie poznania. Powstanie na nim pierwsza w Chełmie galeria handlowa z prawdziwego zdarzenia. Budowa, jak stwierdził na zwołanej w chełmskim magistracie konferencji prasowej, Tomasz Szewczyk, prezes zarządu warszawskiej firmy Acteeum, głównego inwestora, ma rozpocząć się najpóźniej w listopadzie br.

– Do końca października br. chcemy wyłonić wykonawcę prac budowlanych. Bardzo ważna dla nas będzie współpraca generalnego wykonawcy z firmami lokalnymi. To tylko pomoże w szybkiej realizacji całego projektu – przekonuje Szewczyk. – Jeśli zima będzie spokojna, jesteśmy w stanie wybudować obiekt w ciągu 11 miesięcy. Bardzo zależy nam, aby otworzyć go przed Świętami Bożego Narodzenia 2019 roku, najlepiej w październiku. Mieszkańcy Chełma i okolic przestaną jeździć na zakupy do Lublina czy Zamościa.

W Galerii Chełm znajdzie się ponad 50 punktów handlowych, w tym kilkanaście o dużej powierzchni sprzedaży. Operatorem spożywczym będzie „Lidl”. To ma być inny sklep, niż te, które funkcjonują już pod tą nazwą w mieście. – Komercjalizacja dużych lokali została ukończona – podkreśla prezes Szewczyk. – W Galerii swoje miejsce będą miały sieci „New Yorker”, „Reserved”, „Sinsay”, „House”, czy CCC z obuwiem znanych marek. Znajdzie się też z prawdziwego zdarzenia perfumeria, albo „Sephora”, albo „Douglas”. Będą również wiodące marki z odzieżą męską i damską. Na dziś potrzebujemy franczyzodawców, bo są sieci zainteresowane taką współpracą. Pomożemy w kontaktach, a także w procesie wykończenia lokali – dodaje.

Budowa Galerii Chełm ma pochłonąć około 30 mln euro, czyli ponad 130 mln zł. Na 5,5-hektarowej działce powstanie obiekt o łącznej powierzchni 21 200 m kw. Będzie też 520 miejsc parkingowych. Według wstępnych danych we wszystkich sklepach Galerii, a także przy obsłudze, pracę dostanie około 500 osób.

Inwestor na swój koszt zmodernizuje również blisko półkilometrowy odcinek ul. Lubelskiej oraz na brakującej części, od Szpitalnej do restauracji Mc Donald`s ścieżkę rowerową. Dalszą część przebudowy Lubelskiej miasto zamierza sfinansować z własnego budżetu. Jak zapowiada prezydent Chełma, Agata Fisz, prace na Lubelskiej nie będą realizowane w tym samym czasie, co roboty związane z modernizacją ul. Rejowieckiej.

– Na pewno nie pozwolimy na paraliż komunikacyjny tej części miasta – podkreśla. – Na przebudowę krajowej „Dwunastki” jest już harmonogram i według niego w pierwszej kolejności będzie modernizowany odcinek Rejowieckiej, od ronda Dmowskiego do ul. Szpitalnej. Po zakończeniu tych prac rozpoczniemy przebudowę Lubelskiej. Na otwarcie Galerii zarówno Rejowiecka, jak i Lubelska będą gotowe. (s)