Zamiast grillować posprzątaj Bug

Już 2 maja odbędzie się wielki finał akcji „Operacja Rzeka”. Tego dnia nad Bug i jego dopływy wyruszą wolontariusze, by pozbierać zalegające na brzegach śmieci. A tych, mimo zdawałoby się ciągle rosnącej w społeczeństwie świadomości, jest wciąż bardzo dużo.

– Projekt „Operacja Rzeka” zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – nasz kawałek świata, który kochamy – mówi koordynator przedsięwzięcia, Rafał Siwek. – To niezwykłe miejsce, które było, jest i będzie dla nas ważnym odniesieniem. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka – jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Swobodnie meandrujący wśród łąk, lasów i pól tworzy unikalny ekosystem, w obrębie którego występuje niespotykana w żadnym innym miejscu fauna i flora.

Pod szzczególną ochroną pozostaje prawie 40% powierzchni doliny Bugu rozpostartej od Włodawy po Mircze. Pomimo tego, działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. A i sama rzeka szczególnie wiosną jest równie zaśmiecona. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy, a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym. Dlatego bez oglądania się na nikogo postanowiliśmy zrobić coś, co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci: butelek, puszek, opon, kartonów.

Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli ogłaszając akcję na Facebook’u. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych planach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób zaangażować się w Operację Rzeka – tłumaczy Siwek.

W akcji sprzątania linii brzegowej rzeki Bug lub jego dopływów może wziąć każdy. Projekt jest zorganizowany w oparciu o lokalne sztaby, które zgłaszają chęć udziału na zasadach wolontariatu. Organizatorzy sztabów otrzymują w ramach projektu niezbędne wyposażenie (worki, rękawice, szczypce) oraz komplet materiałów informacyjnych. Zwieńczeniem akcji jest podsumowanie rezultatów działania oraz spotkanie uczestników, które organizuje każdy ze sztabów lokalnych.

W głównym sztabie Operacji Rzeka na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim planuje się wieczór podsumowujący akcję. W tej części wydarzenia ogłoszone zostaną wyniki projektu oraz przedstawione zostaną plany na przyszłość. Lokalny sztab może zgłosić każdy – wystarczy wejść na stronę www.operacjarzeka.pl i wypełnić krótki formularz. Wielki finał akcji odbędzie się w czwartek, 2 maja. Wtedy wolontariusze wyposażeni w worki wyruszą nad Bug, by uprzątnąć jego brzegi. (bm)