Zamieszanie z rejestracją

W pierwszym dniu zapisów na szczepienia dla seniorów pojawiły się kłopoty z dodzwonieniem albo internetową rejestracją. W większości punktów do końca marca nie ma już miejsc. Mimo to seniorzy starali się osobiście dostać do lekarza, czekając przed przychodniami.

Rządzący zachęcają wszystkich do rejestracji na szczepienie przeciwko Covid-19, ale gdy tylko pojawiła się taka możliwość, od razu okazało się, że system jest niewydolny. W ciągu trzech godzin w kraju zarejestrowało się 150 tys. osób. Tyle ile ma być szczepionek w pierwszym terminie.

– Nie można dodzwonić się pod numer ogólnopolskiej rejestracji 989 a w internecie wyskakuje komunikat, że do końca marca nie ma już terminów – skarżyła się nam w miniony piątek Zuzanna z Chełma, która starała się zapisać na szczepienie babcię.

Od piątku właśnie ruszyły zapisy na szczepienia seniorów w wieku powyżej 70 lat. Zainteresowanie było tak ogromne, że większość chętnych nawet nie zdołała się dodzwonić na infolinię, nie mówiąc o rejestracji w systemie gov.pl/szczepimysie. Kto chciał się „pobawić”, mógł w internecie poszukać wolnego terminu w innym miejscu, niż jego miejsce zamieszkania lub w innej przychodni, niż ta, w której jest zaopcjowany. Na osiem punktów szczepień w Chełmie w piątek już w żadnym nie było wolnego terminu do końca marca. Żadnego miejsca nie oferował Krasnystaw, ale za to już we Włodawie kilka terminów było wolnych.

Trochę lepiej z miejscami było w chełmskich gminach. W Rejowcu Fabrycznym, Kamieniu, Wojsławicach czy Dubience miejsc nie było, ale za to w Białopolu i Leśniowicach można jeszcze się było zapisać na luty i marzec a w Dorohusku, Rudzie-Hucie i Żmudzi na marzec.

Z powodu problemów z rejestracją telefoniczną w całym kraju seniorzy ruszyli do swoich poradni i punktów szczepień, stając w kolejkach. W Chełmie aż takich „ogonków” nie było. Przed przychodniami przy ul. Wołyńskiej i Połanieckiej spotkaliśmy tylko kilka osób. (bf)

Jak zapisać się na szczepienie?

Każda osoba, która zadzwoni pod nr 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów szczepień do końca I kwartału, będzie mogła zostawić swoje dane (pesel i numer telefonu komórkowego) i kiedy pojawią się szczepionki i wolne terminy, zostanie powiadomiona o terminie szczepienia.

Można też zgłaszać się przez formularz gov.pl/szczepimysie. Po podaniu pesel-u, kodu pocztowego i numeru telefonu komórkowego senior ma gwarancję, że gdy tylko pojawi się kolejna dostawa szczepionki, a co za tym idzie – wolny termin szczepienia, zadzwoni do niego konsultant i zaproponuje termin szczepienia.

Można także wysłać SMS pod nr 664908556 o treści „szczepimy się”. W odpowiedzi senior otrzymam prośbę o podanie pesel-u i kodu pocztowego. Jego dane trafią do systemu i, podobnie jak w powyższych przypadkach, po pojawieniu się kolejnych dostaw szczepionek i uwolnieniu kolejnych terminów oddzwoni do niego konsultant i uzgodni termin szczepienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here