Zatrważająca statystyka

Włodawski jest w pierwszej dziesiątce powiatów w Polsce z najwyższym współczynnikiem zachorowalności na Covid-19. Przeraża też inna statystyka. Ostatnio u niemal połowy przetestowanych osób stwierdzono koronawirusa, podczas gdy norma w innych powiatach to ok. 10 procent.

Na 51 ostatnio przebadanych na obecność koronawirusa mieszkańców powiatu włodawskiego, aż 22 okazało się chorych. – To przerażające dane, które pewnie po części wynikają z reakcji ludzi na święta i ferie, ale zapewne też z bardziej pobłażliwego traktowania obostrzeń – mówi Mariusz Januszko, szef włodawskiego sanepidu. – Nie zmienia to faktu, że przodujemy w niechlubnych statystykach, więc nadal bardzo mocno apeluję do wszystkich o poważne podchodzenie do obowiązku zakrywania ust i nosa, o zachowaniu bezpiecznego dystansu, o dezynfekcji i jak najczęstszym myciu rąk – przestrzega Januszko.

Na szczęście w ostatnim czasie nie odnotowano zgonów, ale to jeszcze o niczym nie świadczy. Tym bardziej, że statystyka zachorowalności na Covid-19 jest w powiecie włodawskim na jednym z najwyższych poziomów w kraju i wynosi 5,76 osoby na 10 tys. mieszkańców. Dla porównania w sąsiednim powiecie chełmskim współczynnik ten jest niemal 10-krotnie niższy i wynosi 0,64.

O tym, że wirus nie odpuszcza, świadczą też kolejne potencjalne nowe ogniska choroby. Koronawirusa stwierdzono u ucznia szkoły w gminie Hańsk, więc zapewne jej dyrekcja wystąpi z wnioskiem o wysłanie całej klasy i jej nauczyciela na izolację i naukę zdalną. Covid-19 wykryto również u jednego z włodawskich urzędników, ale w tym przypadku również nie ma jeszcze dycyzji o zamknięciu placówki. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here