Zrobili coś dobrego

W środę (23 listopada) w Urzędzie Gminy Włodawa odbyło się uroczyste spotkanie, w czasie którego utworzono Drużynę Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej we Włodawie. – Jesteśmy przekonani, że robimy coś dobrego – mówił Lechosław Pastuszak, prezes chełmskiego oddziału RWR.

Chełmski oddział RWR od pięciu lat strzeże bezpieczeństwa na lokalnych kąpieliskach. Od dwóch lat jest też obecny w Okunince nad Jeziorem Białym, gdzie ratownicy i pielęgniarz nie tylko strzegą zdrowia i życia osób korzystających z kąpieli, ale też są pierwszą pomocą w każdej awaryjnej sytuacji. To do nich letnicy biegną z ranami i skaleczeniami, z wbitymi w skórę kleszczami, poparzeniami czy zwichnięciami. W tym roku udzielali oni pomocy również osobie, która straciła palec w maszynce do mięsa.

– Jesteśmy cały czas na miejscu i ludzie nauczyli się, że zanim przyjedzie karetka, szybciej zostaną zaopatrzeni u nas – mówi szef chełmskich wodniaków z RWR Lechosław Pastuszak. – Okuninka jest największym, najtrudniejszym i najbardziej prestiżowym kąpieliskiem w województwie lubelskim. Dlatego powstał pomysł, by stworzyć lokalną drużynę, która na bazie naszego sprzętu i wiedzy będzie funkcjonować na miejscu. Chętnych nie brakuje, na listę wpisało się siedem osób, a kolejne umawiają się na spotkanie. Kierownikiem drużyny został szef plaży w Okunince – Edward Rojek.

Listę założycieli tworzą także: Sylwester Kosidło, Tomasz Kaliszuk, Agata Filipek, Radosław Wołos, Karol Matysiak i Jakub Gołąb – wylicza Pastuszak, który na spotkaniu podkreślił też wielką rolę Policji i Straży Pożarnej, z którymi współpraca układa się znakomicie, bo funkcjonariusze tych formacji nie tylko pracują jako ratownicy, ale też reagują na każde wezwanie, więc na plaży jest nie tylko bezpieczniej, ale i o wiele spokojniej. Z kolei do wójta Dariusza Semieniuka i sekretarz gminy Marty Wawryszuk prezes zwrócił się o pomoc materialną w miarę możliwości samorządu.

Przekonywał, że zakup podwodnego drona do przeszukiwania toni jeziora oraz quada niezwykle usprawniłby pracę ratowników. Współpracę zadeklarował też komendant PSP we Włodawie bryg. Paweł Basaj wskazując na niedawno powstałą jednostkę OSP Okuninka, której prezes Marcin Zieliński był obecny na spotkaniu. – Druhowie dysponują bazą lokalową, mają odpowiedni sprzęt, a obecnie przechodzą intensywne szkolenia, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć siły.

Ze swojej strony zapewnimy zaplecze sprzętowe i materialne, wy wniesiecie wiedzę, doświadczenie i umiejętności, więc w każdej chwili jesteśmy gotowi na podpisanie porozumienia o współpracy – mówił Basaj. Również komendant KPP we Włodawie, podinsp. Norbert Romanek zapewniał, że w trakcie sezonu turystycznego jego funkcjonariusze będą wspierać ratowników. Prezes Oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej zapewnił, że dołoży wszelkich starań do rozwoju Drużyny we Włodawie. – Sprzęt który stanowił wyposażenie plaży, pozostanie w użytkowaniu drużyny – mówił Pastuszak.

– W Okunince będą prowadzone szkolenia ratowników wodnych, a na pływalni we Włodawie zorganizujemy kursy dokształcające dla kandydatów na ratowników. Wspólnie z OSP postaramy się utworzyć bazę ratowniczą, która będzie wizytówką Włodawy i powiatu. Zależy nam na zaangażowaniu miejscowych druhów i ratowników. Wszystkich chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu z kierownikiem Drużyny Edwardem Rojkiem – tel. 505-029-964 lub drogą elektroniczną – chelm@rwr.pl. (bm)