czwartek, 30 października 2014 13:47

Żuk prowadzi

Połowa lublinian pójdzie 16 listopada zagłosować. I połowa z nich postawi krzyżyk przy nazwisku obecnego włodarza miasta, Krzysztofa Żuka z PO. Tak przynajmniej wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Homo Homini dla „Kuriera Lubelskiego”.

czwartek, 30 października 2014 13:45

Krzyż 60-lecia dla siatkarskiej legendy

Tym razem jubileuszowe odznaczenie trafiło do siatkarskiego mistrza. Tomasz Wójtowicz grał w świdnickiej Avii przez wiele lat. Z klubem święcił jego największe triumfy.

czwartek, 30 października 2014 13:45

Ciągną net przez pola

Jesteśmy już na półmetku prac nad powstaniem na Lubelszczyźnie sieci szerokopasmowego internetu. Postępem prac pochwalili się były i obecny marszałek.
Prace póki co nie kojarza się z ultranowoczesnymi technologiami. Po prostu przez pola regionu przekopywana są rowy, a w nich układane rury z wiązkami przewodów. Już jednak zawartość izolacji bardziej przystaje do nowatorstwa całej wizji – to wiązki światłowodowe, mające w końcu naprawdę doprowadzić internet pod strzechy.

czwartek, 30 października 2014 13:44

Od soboru do kanonizacji

Gdzie jest ubóstwo, tam jest wolność – to główna myśl, jaką zapamiętał kleryk Józef Tischner – późniejszy niezwykle popularny ksiądz – filozof – z wykładów ówczesnego ks. dr. Karola Wojtyły z seminarium w Krakowie. To swego rodzaju życiowe motto oraz inne interesujące fakty poznamy, odwiedzając otwartą w zeszły piątek (24 października) wystawę „Od soboru do kanonizacji” w klasztorze oo. Dominikanów na Starym Miescie.

czwartek, 30 października 2014 13:42

Modlitwa w cieniu wojny

Święto cudownej Lubelskiej Ikony Matki Bożej jest jedną z najważniejszych uroczystości wyznawców prawosławia na Lubelszczyźnie. Jak co roku, rozpoczęte całonocnym czuwaniem i adoracją uroczystości odbyły się w ostatnią niedzielę października.

czwartek, 30 października 2014 13:42

Dni Karskiego

Od 7 do 24 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie trwał cykl wydarzeń poświęconych wielkiemu kurierowi Janowi Karskiemu. Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. Postać ta stanowi jeden z najważniejszych wątków międzynarodowej debaty o Polskim Państwie Podziemnym i Holokauście.