Cement Gryf w złocie

Sukcesem sportowym Cementu Gryf Chełm i organizacyjnym miasta zakończyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach dziewcząt. Chełmski klub wywalczył aż cztery złote medale i zdecydowanie wygrał klasyfikację drużynową, potwierdzając swój prymat w kraju. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Wiktoria Kamela, Monika Dadas, Danuta Lisiewicz i Daniela Tkachuk. Wszystkie zostały mistrzyniami Polski w kategorii kadetek. Dorobek medalowy uzupełnia brązowy krążek Urszuli Piotrowskiej. Medal, również brązowego koloru, zdobyła Alicja Nowosad, reprezentantka drugiego chełmskiego klubu zapaśniczego, UKS Olimpijczyk.

O medale 26. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w dziesięciu kategoriach wagowych rywalizowało 139 zawodniczek z klubów z czternastu województw. Wśród nich osiem reprezentantek Cementu Gryf Chełm i dwie – UKS Olimpijczyk Chełm. Gospodynie spisały się rewelacyjnie. Cztery zawodniczki dotarły do finału i wszystkie sięgnęły po złote medale.

Zaczęła Wiktoria Kamela w wadze do 43 kg. W pierwszej rundzie zawodniczka z Chełma pokonała Julię Michniewicz z LKS Dąb Brzeźnica. W drugiej rozprawiła się z Katarzyną Romanek z Agrosu Żary. W pojedynku o finał zwyciężyła Jagodę Nobis z Bielawianki Bielawa, a w walce o złoto nie dała szans Wiktorii Jaroniek z AKS Piotrków Trybunalski. 15-letnia Kamela tym samym potwierdziła bardzo dobrą formę. Kilka tygodni temu zwyciężyła w mistrzostwach Polski LZS.

W kategorii do 46 kg startowały dwie zawodniczki z Chełma. Obie znalazły się poza strefą medalową. Gabriela Czarnecka z Cementu Gryfa ukończyła olimpiadę na dziesiątej pozycji, a Aleksandra Suseł z Olimpijczyka była dwunastka. Obie przegrały po dwie walki.

W kolejnej kategorii wagowej do 49 kg o medale biło się 19 zapaśniczek. Najlepszą okazała się Monika Dadas z Cementu Gryf Chełm. Podopieczna Mirosława Czwalińskiego zmagania rozpoczęła od wygranej nad Oliwią Stasiewicz z Sobieskiego Poznań. W drugiej rundzie pokonała Justynę Komzę z UKS SMS Łódź, w trzeciej Nikolę Wiśniewską z AKS Piotrków Tryb., a w czwartej – Darię Jaczyńską z GKS Piast Wola, z którą nie tak dawno przegrała walkę o złoto w mistrzostwach Polski LZS. W finale Dadas nie dała żadnych szans Klaudii Podgórzak z WLKS Nowe Iganie.

W najliczniej obsadzonej kategorii wagowej do 61 kg, w której walczyły 22 zawodniczki, wystartowała Dagmara Branicka z Cementu Gryf. Zapaśniczka gospodarzy stoczyła dwie walki, które niestety przegrała i wraz z trzema innymi zawodniczkami zajęła ex aequo 19. miejsce.

W kategorii wagowej do 65 kg na podium stanęły dwie zawodniczki z Chełma. Złoty medal wywalczyła Danuta Lisiewicz z Cementu Gryf, walcząc bardzo widowiskowo. Trenowana przez Dariusza Kucharskiego 17-latka szła jak burza. Najpierw wygrała z Wiktorią Chołodowską z ZTS Sokół Lublin, zaś w drugiej walce pokonała lokalną rywalkę Alicję Nowosad. W pojedynku, którego stawką był finał, zwyciężyła Oliwię Szewczyk z Czarnych Połaniec. W walce o złoto jej przeciwniczka, Klaudia Kudelska z WLKS Nowe Iganie nie miała żadnych szans z dynamicznie walczącą Lisiewicz.

Dzięki temu, że wystąpiła w finale, przed chełmianką Alicją Nowosad otworzyła się szansa walki o brązowy medal. Zawodniczka trenera Jerzego Krasowskiego w pełni ją wykorzystała. Po wygranej nad Martą Sós z UKS Zapasy Plewiska i Darią Komorowską z Sobieskiego Poznań, reprezentantka UKS Olimpijczyk o brąz biła się z Oliwią Szewczyk. Zawodniczka z Chełma odniosła wyraźne zwycięstwo.

W kolejnej kategorii wagowej do 69 kg znów triumfowała młoda zapaśniczka Cementu Gryf Chełm. Mieszkająca w Mławie, a od półtora roku trenująca zapasy w Chełmie Daniela Tkachuk rozbiła w puch swoje rywalki. W pierwszej walce nie sprostała jej Joanna Kobylińska z WLKS Nowe Iganie. W drugiej nic do powiedzenia nie miała Klaudia Hajdenrajch z ULKS Guliwer Kielce. W trzeciej rundzie Tkachuk przed czasem przez przewagę techniczną wygrała z Marią Choroszuchą z UAKS Podlasie Białystok. W finale w podobnym stylu pokonała Karolinę Jaworską z ZKS Gogolin.

W kategorii do 73 kg po brąz sięgnęła Urszula Piotrowska. Zawodniczka Cementu Gryf Chełm po pierwszej wygranej walce z Aleksandrą Ostrowską z Sokoła Lublin, w drugiej uległa późniejszej mistrzyni Patrycji Cuber ze Slavii Ruda Śląska. Piotrowska nie odpadła z mistrzostw i do końca walczyła o podium. Po zwycięstwie nad Oliwią Glegolską z Mastera Łódź zapewniła sobie brązowy krążek.

Pecha miała natomiast Natalia Skórska, walcząca w kategorii wagowej do 53 kg. Po pierwszej wygranej walce z Oliwią Smyk z Sobieskiego Poznań, w drugiej uległa Marii Skudlarek z MLUKS Karlino. Skórska wygrała trzy kolejne pojedynki, dzięki czemu zapewniła sobie udział w rywalizacji o brązowy medal. W decydującym boju nie sprostała Martynie Łuszczyńskiej z ZKS Koszalin.

Cement Gryf Chełm zdecydowanie wygrał klasyfikację drużynową 26. OOM, zdobywając 51 pkt. Drugie miejsce zajął Sobieski Poznań – 34 pkt., a trzecie ZTS Sokół Lublin – 25 pkt. UKS Olimpijczyk z 8 pkt. uplasował się na 24. pozycji. W klasyfikacji województw Lubelskie zwyciężyło zdecydowanie, zdobywając 101 pkt. Drugie miejsce zajęło Śląskie – 63 pkt., a trzecie Zachodniopomorskie – 53 pkt. Finały OOM zakończyły się też sukcesem organizacyjnym miasta Chełm.

Duża w tym zasługa pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale także działaczy i trenerów Cementu Gryf Chełm. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwała odpowiedzialna za sport w mieście wiceprezydent Dorota Cieślik. Uczestnicy, co ważne, chwalili organizację imprezy.

W pomoc zaangażowało się też województwo lubelskie. Medale i laury najlepszym zawodniczkom wręczali m.in. Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa oraz zastępcy prezydenta miasta, Agnieszka Kruk i Dorota Cieślik. W trakcie uroczystego otwarcia finałów OOM został uhonorowany trener Cementu Gryf Chełm, Dariusz Kucharski, obchodzący 30-lecie swojej pracy szkoleniowej. W otwarciu uczestniczył prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron, a także chełmscy olimpijczycy, Dariusz Jabłoński i Radosław Truszkowski. (r)