Chociaż to nie podrożeje

Na sesji Rady Gminy Kamień przedstawiono projekt budżetu na 2022 rok. Dobra wiadomość dla mieszkańców gminy jest taka, że stawki za śmieci nie będą podwyższane. Jest też komu odśnieżać drogi gminne, więc zima nie powinna zaskoczyć. – Trzeba wiedzieć, które drogi są gminne, a które powiatowe, bo miewamy nieuzasadnione pretensje w kwestii odśnieżania – mówi Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień.

30 listopada, na sesji Rady Gminy Kamień radni uchwalili „Roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i wolontariacie, na rok 2022”. Podjęli też uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody lubelskiego o zniesienie urzędowej nazwy części miejscowości Czerniejów: Stara Wieś z obszaru gminy Kamień.

Stara Wieś nie jest wyodrębniona geodezyjnie, ale w wykazach pojawiała się taka nazwa urzędowa oznaczająca część Czerniejowa. Mieszkańcy w ankietach opowiedzieli się za zniesieniem nazwy Stara Wieś i zgodę na to gmina uzyskała też w chełmskim starostwie. Wójt Stocki omówił projekt przyszłorocznego budżetu oraz bieżące inwestycje. Poinformował, że zakończyła się przebudowa drogi gminnej na odcinku Rudolfin – Majdan Pławanicki.

Ze względu na opady śniegu wstrzymano na krótki czas roboty przy budowie dwóch dróg w Pławanicach, ale w najbliższych dniach one też zostaną zakończone. Ważna dla mieszkańców gminy informacja dotyczy wywozu śmieci. 18 listopada br. urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na to odbiór odpadów w latach 2022-2023. Startowało w nim pięć firm. Najtańsza oferta zakładała 628 zł brutto za odbiór tony śmieci. Złożyło ją „Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Magdalena Kicińska” ze Strupina Łanowego, które wygrało przetarg. Rozbieżności cen w ofertach były duże, bo najdroższa zakładała wywóz tony odpadów za 1024 zł brutto.

– Nasz pracownik sprawdza teraz dokumentację i wkrótce podpiszemy umowę – mówił wójt Stocki. – Jestem zadowolony z rozstrzygnięcia, bo jeśli ilość wytwarzanych odpadów nie zwiększy się to do końca kadencji nie będziemy musieli podnosić stawek za śmieci i pozostaną one na poziomie piętnastu złotych za osobę w gospodarstwie domowym. Obecnie wytwarzamy rocznie tysiąc dwieście ton odpadów. Nasze apele do mieszkańców o prawidłową segregację śmieci poskutkowały. Ilość wytwarzanych odpadów, która w poprzednich latach rosła, obecnie stanęła i jeśli tak będzie nadal, pozostaniemy przy tych stawkach, podczas gdy wiele gmin zmuszona jest je podwyższać.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków. Z kolei do odśnieżania gminnych dróg zgłosiło się trzech przedsiębiorców. Ich ceny oscylują w granicach 200 zł za godzinę odśnieżana. Odśnieżaniem w znacznej mierze zajmą się pracownicy gospodarczy przy pomocy gminnego ciągnika, do którego montowany będzie pług (niedawno go dostarczono, kosztował 11 tys. zł). Wójt poprosił radnych, aby przypominali mieszkańcom, że odśnieżanie dróg powiatowych należy do starostwa, a nie do gminy.

Poinformował też, że na stronie internetowej gminy Kamień zamieszczona zostanie mapka z podziałem na drogi gminne i powiatowe tak, aby mieszkańcy wiedzieli, do kogo w konkretnym przypadku należy odśnieżanie. Wójt stwierdził, że zdarzały się już w tej kwestii „nieuzasadnione pretensje”. Poinformował też o punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze” funkcjonującym w urzędzie gminy. We wtorki i w czwartki mieszkańcy mogą dowiadywać się w nim o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Dotąd wnioski o dotacje złożyło 18 mieszkańców, co daje gminie Kamień drugie pod tym względem miejsce w powiecie chełmskim. Więcej wniosków złożono tylko w gminie Chełm. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here