DKF rusza po przerwie

Frekwencja z dnia na dzień jest coraz wyższa – cieszą się pracownicy CKF „Zorza” w Chełmie. Spragnieni kultury mieszkańcy korzystają z ponownego otwarcia kin. A już w tym tygodniu po przerwie swoją działalność wznawia Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers”.

Pandemia na długo zamknęła kina. Nic dziwnego, że spragnieni rozrywki i kultury mieszkańcy ucieszyli się, gdy rząd zaczął luzować obostrzenia. Widać wyraźnie, że od momentu uruchomienia na nowo działalności CKF „Zorza” liczba widzów sukcesywnie wzrasta.

– Z dnia na dzień frekwencja jest coraz wyższa. Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. poranne seanse, na które przyjeżdżają całe szkoły, również z powiatu – mówi Dariusz Guz z CKF „Zorza” w Chełmie.

Komfort oglądania filmów na dużym ekranie jest jeszcze większy, bo w czasie zamknięcia przez pandemię sala kinowa przeszła gruntowną modernizację. Pojawiły się m.in.: nowa wykładzina, pętla indukcyjna (system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego) oraz system do audiodeskrypcji dla osób niewidomych i słabowidzących (osoby chcące skorzystać z systemu powinny zgłosić się do pracownika kina, aby otrzymać na czas seansu odbiornik sygnału audiodeskrypcji).

Filmem z dostępną ścieżką audiodeskrypcji będą właśnie „Amatorzy”, których na ekranie chełmskiego kina zobaczymy już w ten czwartek (17 czerwca) o godzinie 18. Pokaz odbędzie się w ramach pierwszego po pandemicznej przerwie spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rewers” działającego przy „Zorzy” i ChDK.

„Amatorzy”

Film w reżyserii Iwony Siekierzyńskej, w którym zagrali m.in.: Anna Dymna, Roma Gąsiorowska, Wojciech Solarz czy Krzysztof Kowalewski, chwyta za serca. Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych” (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu.

Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

Po seansie chętni widzowie będą mogli zostać i wziąć udział w dyskusji na temat obejrzanego filmu. Swoją obecność zapowiedział Maciej Gil – historyk kina, animator kultury filmowej i badacz jej dziejów, dziennikarz i redaktor, prelegent i edukator filmowy. Na co dzień związany z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, czyli kinami studyjnymi Agrafka i Kika oraz DKF Rozpięci. Trzykrotnie odbierał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Natomiast kolejna dobra wiadomość dla wszystkich widzów jest taka, że od 26 czerwca rząd luzuje obostrzenia. Limit zajętych na sali kinowej miejsc zostanie podniesiony z 50 do 75% (osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu). (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here