Internetowy budżet obywatelski

Ponad 38,5 tysiąca głosów, z czego aż 37 tysięcy przez Internet, oddali mieszkańcy Lublina w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego. Już wiemy, że powody do radości mają fani żużla i siostry Urszulanki. Szczegółowe wyniki mają być znane już po wydaniu „Nowego Tygodnia”.


Już ogólna statystyka wskazuje na zmianę wręcz rewolucyjną. Zagłosowało blisko dwa razy mniej lublinian niż przed rokiem (wtedy ponad 73 tys.). O ile przed rokiem komisję liczącą głosy zdominowała ilość kart papierowych (ponad 55 tys.), to w tym roku było ich zaledwie półtora tysiąca. Odwrotny trend widoczny jest w głosowaniu elektronicznym. Przed rokiem zagłosowało przez internetowy formularz 18 tysięcy osób, teraz ponad dwa razy tyle.
Ratusz: Głosowanie bardziej wiarygodne
Co wpłynęło na taką zmianę, jeśli chodzi o formę głosowania? Z pewnością przyczyniła się do tego kluczowa zmiana w regulaminie – aby zagłosować tradycyjnie należało wypełnić kartę i osobiście przyjść do punktu głosowania. Wcześniej takiego zapisu nie było, przez co grupy „interesu” zbierały karty z głosami hurtowo, np. obchodząc mieszkania lub czatując przy akademikach i szkołach.
– Budujemy system równych szans i wiarygodności. Wcześniej zorganizowane grupy z silnym aparatem organizacyjnym przeważały – komentował Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.
Kiedy będą znane wyniki szczegółowe poszczególnych projektów? – Najwcześniej po niedzieli. Dodajemy głosy papierowe, co jest w tegorocznej skali jedynie „kosmetyką”. Nie powinna ona wpłynąć na końcowe rezultaty – przyznał w minionym tygodniu Piotr Choroś.
Tegoroczną nowością jest też pula gwarantowana dla dzielnic. To wsparcie najsłabszych, czyli najmniej ludnych dzielnic na obrzeżach miasta. Mogą być pewne, że obywatelsko wybrane inwestycje będą w nich realizowane, do kwoty 150 tys. zł. Niezależnie od liczby głosów.

Żużel, Urszulanki i…

Ale już wiadomo, że najpopularniejszy projekt uzyskał blisko 9 tysięcy głosów. Wiceprezydent Krzysztof Komorski uchylił rąbka o dwóch dużych projektach, które wygrały w tej edycji BO. – Chodzi o modernizację stadionu żużlowego Motoru i adaptację zabytkowego budynku szkół sióstr Urszulanek na potrzeby 8-klasowej szkoły podstawowej – zdradza wiceprezydent Komorski. BCH

Decydujemy o regulaminie BO

Wraz z wynikami początkowymi urząd miasta ogłosił przystąpienie do konsultacji społecznych w sprawie regulaminu V edycji BO. – Ten budżet to ciągły proces, doskonalenie formuły. Spotykamy się z ciągłymi uwagami mieszkańców – przyznaje Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.
Konsultacje potrwają do końca stycznia 2018 roku. Pierwszym etapem będzie zbieranie opinii drogą elektroniczną (na adres obywatelski@lublin.eu) do 19 listopada. Pierwsze konkluzje omówione zostaną na spotkaniu w siedzibie Biura Partycypacji Społecznej 23 listopada o godz. 17 (Pałac Parysów, Bernardyńska 3, sala 104).
Następnie odbędą się otwarte spotkania konsultacyjne. Przewidziano je na 11 grudnia i 11 stycznia. Oba o godz. 17, w siedzibie BPS.