Koszula bliższa ciału

Co zdecydowało o wyznaczeniu punktów masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w powiecie chełmskim – względy merytoryczne czy osobisty interes? – pytają nasi Czytelnicy. I pokazują, że gabinety powstaną w rodzinnych gminach starostów, tj. Wierzbicy i Rejowcu Fabrycznym. A propozycję Siedliszcza, by punkt zlokalizować w tamtejszym centrum medycznym, pominięto. – Szukaliśmy miejsca w różnych gminach – tłumaczą z powiecie.

Punkty masowych szczepień przeciwko Covid-19 powstają w całym kraju, po zapowiedzi zwiększenia dostaw szczepionek. Będą działały niezależnie od już funkcjonujących gabinetów, które zlokalizowane są w większości w przychodniach lekarzy rodzinnych.

Od poniedziałku dwa takie dodatkowe punkty będą gotowe do przyjmowania pacjentów także w powiecie chełmskim. Na miejsce szczepień starostwo powiatowe wybrało Wierzbicę i Kanie w gminie Rejowiec Fabryczny. Nie da się nie zauważyć, że to rodzinne gminy starostów Piotra Deniszczuka i Jerzego Kwiatkowskiego. Nie powinno zatem dziwić pytanie czy o lokalizacji punktów decydowały względy merytoryczne czy tylko osobiste.

– Bo gdyby chodziło o względy merytoryczne, to logiczniej byłoby zlokalizować punkty w dwóch rożnych częściach powiatu, na przykład jeden po stronie zachodniej – w Wierzbicy, Siedliszczu albo Rejowcu, a drugi po wschodniej – na przykład w Leśnicowicach, Kamieniu albo Żmudzi – przekonują nasi rozmówcy.

Utworzenie masowych punktów szczepień mają inicjować jednostki samorządu terytorialnego. Powinny także wskazać podmiot leczniczy, który będzie realizował szczepienia. W każdym powiecie powinien znaleźć się przynajmniej jeden taki punkt. – Myśmy wskazali dwa – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski.

Jeden powstanie w budynku Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Chociaż pojawiały się wątpliwości czy to dobre miejsce i nie będzie narażać uczniów i nauczycieli na potencjalne zakażenie, jeżeli szkoły wróciłyby do stacjonarnej pracy. Na razie się jednak na to nie zanosi. – Będzie tu wydzielone pomieszczenie z oddzielnym wejściem do punktu szczepień – mówi wicestarosta. – Drugi punkt powstanie w świetlicy wiejskiej w Kaniem. Od poniedziałku, 19 kwietnia, będą gotowe do pracy. Ale kiedy ruszą w nich szczepienia. jeszcze nie wiemy.

Wicestarsta mówi, że nikt nie proponował innej lokalizacji. Ale ta pojawiła się z Siedliszcza. – Dzień po wideokonferencji z wojewodą lubelskim, który apelował o tworzenie takich punktów zaproponowaliśmy, aby punkt szczepień utworzyć także w naszej gminie – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – Porozumieliśmy się z właścicielami Centrum Rehabilitacji Medica Poland, które wyraziło na to zgodę. Dla nas to logiczne miejsce. To dawny szpital, a dzisiaj rozbudowane centrum zdrowia, które ma możliwości lokalowe, by taki punkt szczepień zorganizować.

Wicestarosta mówi, że o tej propozycji nie wiedział i dodaje, że powiat chce wspierać środowiska wiejskie a nie prywatnych właścicieli. Ale takie tłumaczenie dziwi burmistrza Zonika. – Czy to coś złego, że prywatne firmy przejmują na siebie obowiązki dawnych państwowych instytucji? – pyta. – Czy prywatne ośrodki zdrowia w gminach są złe? A instytucja rodzinnego domu dziecka, która zastępuje państwowe czy samorządowe domy dziecka, też jest zła? – pyta.

– Zależy nam przede wszystkim na mieszkańcach i tym, żeby ewentualne wsparcie finansowe, które może pójść za tymi szczepieniami trafiło do nich – mówi Kwiatkowski . – Jako powiat nie będziemy mieli z tego korzyści i zapewne do tego dołożymy, ale nie przeszkadza nam to. Można oczywiście zarzucać nam, że koszula jest bliższa ciału. Ale czas naglił i łatwiej nam na szybko zorganizować taki punkt w swojej gminie. Jednak lokalizacja w Kaniem pojawiła się dopiero wtedy, gdy nie znaleźliśmy innego miejsca. A pytaliśmy między innymi w Leśniowicach, Rejowcu, Lisznie a nawet w jednym ośrodku zdrowia w Siedliszczu. Każde z tych miejsc już prowadzi szczepienia. Ale nie wszystkie mają warunki lokalowe na przyjęcie większej liczby pacjentów – tłumaczy wicestarosta Kwiatkowski.

W szczepienia mają być zaangażowani miejscowi strażacy ochotnicy i pielęgniarki z powiatowych domów pomocy społecznej. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here