Lublin zaprasza do chrząszcza w trzcinie

Sylwia Stano i Piotr Franaszek zachęcają do lektury książki „Roztocze. Wschód kreatywności”.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie na stałe wpisał się już w letni kalendarz wydarzeń na Lubelszczyźnie. W ubiegłym tygodniu w Lublinie organizatorzy i partnerzy imprezy zapraszali mieszkańców miasta i regionu do udziału w tym niezwykłym święcie mowy ojczystej.


Festiwal rozpoczął się już wczoraj i potrwa do 11 sierpnia. Jak zwykle wszyscy, którzy odwiedzą niewielką miejscowość na Roztoczu nie będą mogli narzekać na nudę. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, dla kinomanów –przegląd festiwalowy kina, dla chętnych spotkanie z Olgą Tokarczuk, Anną Dymną czy Wiesławem Myśliwskim.

Patronami IV edycji festiwalu są Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku. Już w listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, czyli: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla tłumaczy pozostaje wiersz „Lokomotywa” Tuwima, podobnie jak słynny, związany ze Szczebrzeszynem „Chrząszcz” Jana Brzechwy. Podczas festiwalu „Lokomotywa” będzie prezentowana w różnych językach, a atmosfera spotkań ma nawiązywać do tej z międzywojennej literackiej kawiarni oraz poezji i muzyki tamtego czasu. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej i Roberta Więckiewicza.

Podczas festiwalu po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda, której inicjatorami i fundatorami są konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa na nim Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

Szczegółowy program festiwalu: www.stolicajezykapolskiego.pl KB

W konferencji, która odbyła się w Lublinie udział wzięli przedstawiciele organizatora – Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń i Sylwia Stano, autorka warsztatów twórczych dla dzieci podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego (oboje są redaktorami nowej publikacji: „Roztocze. Wschód kreatywności”), członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, sekretarz Miasta i Gminy Szczebrzeszyn Maria Loc-Oczkoś, starosta zamojski Henryk Matej oraz Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.