Marże kredytów hipotecznych w górę

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, znacząco wzrosła średnia marża kredytów hipotecznych z wysokim (25%) wkładem własnym. Główną przyczyną nie są jednak podwyżki w bankach, lecz wycofanie bardzo atrakcyjnej oferty Banku BPH, który od września zaprzestał udzielania tego rodzaju kredytów.
W sierpniu średnia marża kredytu hipotecznego z wysokim (25%) wkładem własnym wzrosła z 2,06% do 2,16%. Główna przyczyna jest jednak dość nietypowa.
– Od września Bank BPH zaprzestał udzielania kredytów hipotecznych. Ponieważ dotychczas proponował klientom bardzo niską marżę, to brak tej oferty znacząco wpłynął na wzrost średniej – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Kolejną przyczyną są zmiany w mBanku, który od września udziela tego typu kredytów tylko za pośrednictwem mBanku Hipotecznego. Przy okazji została wprowadzona niewielka podwyżka marż, która również wpłynęła na średnią.
Najważniejszą informacją minionego miesiąca na rynku kredytów hipotecznych jest przywrócenie możliwości sfinansowania budowy domu na działce rolnej. Banki ponownie zaczęły udzielać kredytów po tym, jak w maju pojawił się problem, kiedy weszła w życie tzw. ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Spowodowała ona, że hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości. Jeśli więc działka była warta np. 50 000 zł, to nie można było uzyskać np. 200 000 zł kredytu na budowę domu, gdyż bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką. Na szczęście weszła już w życie nowelizacja, która naprawiła ten problem.
Trzeba jednak dodać, że wciąż trudno jest uzyskać finansowanie, jeśli działka rolna jest większa niż 3000 mkw. Przyczyną niechęci banków są ograniczania w sprzedaży takich działek, które wprowadziła wspomniana już ustawa. Tego nowelizacja bowiem nie zmieniła.

Buduje się więcej

W okresie siedmiu miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie styczeń-lipiec 2016 r. oddano w Polsce do użytkowania 85848 mieszkań, tj. o 11,7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 3,5%.
W okresie siedmiu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 116 475 mieszkań, tj. o 12,2% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.
W lipcu nieznacznie przybyło mieszkań oddanych do użytku w Lublinie i województwie. O ile od stycznia do czerwca w stolicy Lubelszczyzny oddano do użytku 856 lokali, o tyle w lipcu tylko 20. W województwie liczba ta wzrosła z 3114 do 3440 (o 326).KB