Miasto gotowe dołożyć do śmietnikowych wiat

Ratusz jest gotowy dołożyć wspólnotom mieszkaniowym do budowy śmietnikowych wiat, by takie obrazki zniknęły ze Świdnika

Bałagan wokół kontenerów na śmieci to na świdnickich osiedlach wciąż, niestety, częsty widok. Urząd Miasta Świdnik chce to zmienić i planuje wdrożenie programu „Czyste podwórko”. W jego ramach spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogłyby się starać o wsparcie na budowę wiat śmietnikowych. Pomysł większości się spodobał, ale też pojawiły się głosy sprzeciwu i pomysły innego rozwiązania problemu.


Pojemniki na odpady, a wokół nich porzucone i porozrzucane śmieci, odpady budowalne, stare meble, czy resztki jedzenia – tak wyglądają niektóre śmietniki na świdnickich osiedlach. Aby to zmienić Urząd Miasta Świdnik rozważa wprowadzenie programu, który zachęci spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do budowy wiat śmietnikowych.

„Dużym problemem w Świdniku jest bałagan przy śmietnikach. Rozwiązaniem problemu bałaganu czy podrzucania śmieci mogłaby być instalacja wiat na pojemniki we wszystkich miejscach tego typu. Wiele wspólnot takie rozwiązanie zastosowało i to działa. Niestety, zostało sporo takich miejsc, gdzie zarządcy nie instalują wiat, a to do ich kompetencji należą takie zadania. Wychodząc temu naprzeciw mamy z burmistrzem Świdnika pomysł, zachęcający i wspierający takie inwestycje. Program „Czyste Podwórko”. Byłyby to dotacje dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę wiat. Co sądzicie o takiej idei? Czy pomoże to rozwiązać ten problem – sondował ostatnio za pośrednictwem Facebooka Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

W odpowiedzi na pytanie wiceburmistrza większość komentujących pisała, że to bardzo dobry pomysł. Wskazywano nawet konkretne miejsca, w których powinny stanąć. Wymieniono m.in. ul. Środkową, Kalinową, Tuwima, Kosynierów, Hotelową czy Leśmiana.

Niektórzy jednak powątpiewali, czy to rozwiąże problem podrzucania śmieci.

– Taka wiata uporządkuje wizualnie miejsce zbiórki odpadów, ale nie rozwiąże ona problemu z podrzucaniem gabarytów. Jest na to dużo prostszy i tańszy sposób… Monitoring – napisał ktoś z mieszkańców.

Pojawiły się też głosy, że stawianie wiat z pieniędzy podatników jest niestosowne wobec tych, którzy sami już opłacili tego rodzaju „budowle”, a to, czy śmietniki wykorzystywane są w należyty sposób powinna przypilnować straż miejska.

Miasto na razie nie określa kwot, o jakie mogłyby starać się wspólnoty. Urzędnicy przygotują projekt programu i zakładają, że nabór wniosków ruszy jeszcze w tym roku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here