Na papierze wygląda pięknie

Tak ma wyglądać nowy kompleks oświatowy przy ul. Majerankowej (wizualizacja)

O potrzebie budowy podstawówki, przedszkola i żłobka na Ponikwodzie mówi się od lat. W ubiegłym tygodniu Ratusz przedstawił zaktualizowaną koncepcję takiego kompleksu i jego wizualizację. Wygląda okazale, ma powstawać etapami, a efekt finalny poznamy najwcześniej za sześć lat.


Plany budowy nowoczesnego kompleksu oświatowego przy ul. Majerankowej urzędnicy snują od lat. W jego ramach docelowo ma powstać szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, boiska i place zabaw. Na zlecenie Urzędu Miasta została opracowana nowa koncepcja dla tej inwestycji, która będzie podstawą do wykonania niezbędnej dokumentacji projektowej. Zgodnie z planami Ratusza prace nad projektem mają ruszyć jeszcze w wakacje, a w przyszłym roku na placu budowy mieliby już pracować budowlańcy. Finalizację całości prac planuje się aktualnie na 2028 rok.

– Ponikwoda należy do najszybciej rozwijających się demograficznie rejonów Lublina. Budowa nowej szkoły pozwoli rozszerzyć bazę edukacyjną i zaspokoi coraz większe potrzeby dzielnicy w tym zakresie. Zakładamy etapowanie inwestycji i jej realizację w cyklu kilkuletnim ze względu na szeroki zakres, obecne koszty materiałów i usług budowlanych. Będzie to nasz priorytet w sferze zadań oświatowych zaraz po zakończeniu dużych inwestycji na Felinie i Sławinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pierwszym etapem robót będzie budowa części gmachu przeznaczonego dla szkoły podstawowej dla nawet 1000 uczniów. To spora zmiana względem pierwotnej koncepcji z 2015 roku, która mówiła o podstawówce dla 600 dzieci. W tym etapie ma powstać także sala gimnastyczna z widownią na 300 miejsc oraz boisko wielofunkcyjne o wymiarach 42 m x 30 m, wokół którego zlokalizowano bieżnię okólną o długości 200m, a także bieżnię prostą o długości 100 m.

W drugim etapie powstanie segment przeznaczony dla 6-oddziałowego przedszkola dla 150 dzieci ze sporym placem zabaw, a na koniec uruchomiony zostanie żłobek dla 100 dzieci.

Koncepcja zakłada powstanie budynku o nowoczesnej formie architektonicznej z przenikających się wzajemnie brył z zastosowaniem neutralnej kolorystyki w czterech stonowanych odcieniach zieleni. Według dokumentu będzie to obiekt o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m2, na który złożą się czterokondygnacyjny budynek szkoły, dwukondygnacyjna część przedszkolno-żłobkowa oraz sala gimnastyczna. Całość zostanie podzielona na części zgodnie z wytycznymi i funkcjami jakie będzie pełnić, a salę gimnastyczną z zapleczem i widownią połączy łącznik z budynkiem szkoły. Placówka będzie także posiadać własną kuchnię przystosowaną do wydawania 900 posiłków dziennie.

Inwestycja będzie dla miejskiego budżetu gigantycznym obciążeniem. Zgodnie z aktualnymi szacunkami, sama budowa podstawówki to koszt ok. 96 mln zł, a koszty całego kompleksu są szacowane na ok. 120 mln zł. Miasto już szykuje tzw. montaż finansowy dla tego zadania.

– Wariant pierwszy to oczywiście dotacje z programów rządowych, Krajowego Programu Odbudowy lub funduszy strukturalnych. Wariant drugi to taki model finansowania, jak przy ul. Berylowej, gdzie miasto wybudowało szkołę z bankowego kredytu. Rozmawiamy z bankami o powtórzeniu takiego finansowania w razie potrzeby – dodaje Krzysztof Żuk.

Po zakończeniu prac na Ponikwodzie miasto będzie starało się o wybudowanie kolejnych szkół, przede wszystkim w dzielnicach Węglin Południowy i Wrotków. Na liście planowanych inwestycji jest także m. in. obiekt w dzielnicy Szerokie. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here