Nadciąga biletowa rewolucja

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu biletu elektronicznego. Zwyciężyło konsorcjum firm: Mera Systemy i R&G Plus, które zaproponowało około 15,3 mln złotych brutto.


Dzięki temu za niecałe dwa lata pasażerowie będą mogli m.in. skorzystać z elektronicznej portmonetki, kupić bilet okresowy na dowolną liczbę dni czy płacić za tyle przystanków, ile przejechali. Do ZTM-u wpłynęły w sumie cztery oferty. Ich rozpiętość cenowa była bardzo duża. Zwycięzcy zaproponowali najmniej – nieco ponad 15,3 mln złotych brutto. Najwięcej, bo około 33,1 mln, złotych zażyczyła sobie spółka Asseco Data Systems. Urzędnicy zamierzali maksymalnie przeznaczyć około 22,6 mln złotych. W ubiegłym tygodniu zdecydowali, że zamówienie trafi do konsorcjum firm: Mera Systemy i R&G Plus.

Uruchomienie nowego systemu jest planowane za niecałe dwa lata – w sierpniu 2021 roku. Każdy użytkownik będzie miał swoje konto i takie operacje, jak: zakup biletów, usług czy płatności, zapisywane będą on-line w systemie centralnym. – Dla pasażerów zostanie zaprojektowana aplikacja mobilna, tzw. karta w komórce. Dzięki aplikacji pasażer będzie miał możliwość sprawdzenia wszelkich danych dotyczących jego konta czy skorzystania z „planera podróży”, który będzie sugerował najkorzystniejszy bilet dla danego przejazdu – wyjaśnia Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego.

W ramach nowego systemu pojawią się niedostępne dotychczas w Lublinie metody pobierania opłat. – Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej oferty taryfowej. Możliwe będzie wprowadzenie m.in. degresywnej taryfy przystankowej. W praktyce oznacza to, że pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał. Ponadto zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną liczbę dni. Z kolei rozwiązanie w postaci elektronicznej portmonetki pozwoli na gromadzenie środków w celu zakupu biletów – wylicza J. Góźdź.

To nie jedyna zmiana. – Nowy system uwzględnia również zakup na własność gminy Lublin m.in. 55 biletomatów stacjonarnych oraz doposażenie 50 pojazdów w biletomaty mobilne. Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną również wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej – dodaje J. Góźdź.

Grzegorz Rekiel