Oszuści wyczyścili mu konto

Chciał się pozbyć niepotrzebnych rzeczy i stracił niemal 20 tys. zł. Mieszkaniec Włodawy, wystawiając rzeczy na sprzedaż, dał się nabrać oszustom i licząc na przelew z ich strony, zalogował się do banku i podał im dane, które wystarczyły, by wyczyścić jego konto.

35-latek z powiatu włodawskiego na jednym z portali chciał sprzedać niepotrzebne przedmioty. – Po wystawieniu na aukcji znalazł się chętny, który chciał kupić wystawione rzeczy za 120 zł – opowiada podinsp. Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – „Kupujący” był na tyle miły, że zaproponował dostawę na swój koszt. Poinformował, że zamówi kuriera i wszystko załatwi. Zapewniał również, że po około 4 godzinach od finalizacji transakcji pieniądze trafią na rachunek sprzedawcy.

Przez jeden z komunikatorów zainteresowany kupnem przesłał link do firmy kurierskiej celem finalizacji transakcji. Z informacji, które otrzymał sprzedający, wynikało, że przesyłka jest zamówiona i opłacona, a on musi jedynie uzupełnić swoje dane. 35-latek miał problem z połączeniem, które jak się okazało, nie było prywatne. Kupujący jednak zasugerował, że to problemy techniczne i instruował jak przejść dalej. Mężczyzna zalogował się na stronę swojego banku, podał żądane dane, w tym numer karty i kod zabezpieczeń. Po dopełnieniu wszystkich formalności miał oczekiwać na weryfikację jego danych.

Dostał informację, że transakcja została szczęśliwie zakończona, ale okazało się, że nie dla niego. Dając dostęp do wszystkich swoich danych i konta padł ofiarą oszustwa. W trzech transakcjach wykonanych z jego konta zniknęło blisko 20 tys. zł. Policjanci ustalają oszustów i apelują o ostrożność. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a przede wszystkim o tym, by nie przekazywać danych, kodów, numerów kont, pieniędzy ani dokumentów nieznanej osobie. W przypadku transakcji internetowych najlepiej założyć odrębne konto przeznaczone tylko do takich transakcji. I najważniejsze – nie dajmy się oszukać! – przestrzega pani rzecznik. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here