Po nowemu

Ratusz ogłosił przetargi i czeka na oferty od wykonawców szeregu kosztownych, ale też rewolucyjnych wizerunkowo dla miasta inwestycji. Chodzi o rewitalizację deptaka i parku międzyosiedlowego, docieplenie sześciu szkół i przebudowę dawnego młyna, w którym ma być teatr.

W ubiegłym tygodniu miasto ogłosiło przetarg na przebudowę dawnego młyna Michalenki (ma być zaadaptowany na teatr i centrum kultury) oraz na termomodernizację sześciu chełmskich szkół (IV LO, SP nr 5, SP nr 4, SP nr 7, SP nr 8, ZSP nr 3).

Na oferty od potencjalnych wykonawców tych ogromnych przedsięwzięć urzędnicy czekają do końca sierpnia br. Wcześniej miasto ogłosiło przetarg na przebudowę parku międzyosiedlowego na XXX-leciu oraz deptaka przy ul. Lwowskiej. W tym przypadku na oferty od wykonawców miasto czeka już tylko do 4 sierpnia. Na wszystkie te inwestycje ratusz dostał dofinansowania z „Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych”.

O zagospodarowaniu młyna Michalenki pisaliśmy w „Nowym Tygodniu” już wielokrotnie. Z kolei zakres prac w parku międzyosiedlowym obejmuje nowe alejki, schody, oświetlenie, place edukacyjne i plac rekreacyjny z fontannami, ławkami i pergolami, a także plac zabaw, toalety. Na deptaku przy ul. Lwowskiej też zaplanowano rewolucyjne wręcz zmiany. Po pierwsze wyrównana ma być nawierzchnia, ale z wykorzystaniem tej dotychczasowej, bo w planach jest przełożenie istniejącej kostki granitowej i płyt granitowych.

W części deptaka zastosowany ma być jednak nowy klinkier brukowy. Inwestycja ta obejmuje też wymianę wyeksploatowanych i skorodowanych latarni i punkty świetlne, które wbudowane mają być w siedziska, nawierzchnie i donice. Oprócz uporządkowanego drzewostanu na deptaku ma być też więcej zieleni. Miejsce to zyskać ma też nowe nasadzenia, ławki, a nawet leżaki oraz kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne i donice. Nowością ma być też trejaż ogrodowy z parasolami, nowy zegar i – co ciekawe – „aleja gwiazd z odciskami zasłużonych osób”.

Z innych przetargów „w toku” – do 1 sierpnia wykonawcy mają czas na składanie ofert na remont cmentarza wojennego przy ul. J. Młodowskiej. Na to przedsięwzięcie miasto też dostało dotację, a zakres robót obejmuje m.in. remont alejek i schodów, wymianę latarni i siatki ogrodzeniowej, czyszczenie i mycie m.in. pomnika głównego, ogrodzenia i schodów wejściowych.

Z bieżących inwestycji w chełmskim ratuszu informują też o podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy ulic Wolwinów i Gajowej. Wykonawca, firma Natalia Rebizant z Rybnicy ma na to pół roku. W ubiegłym tygodniu chełmscy urzędnicy informowali też o nadchodzących odbiorach końcowych trzech boisk wielofunkcyjnych, które od podstaw powstawały przez ostatnie miesiące. Powstały przy SP nr 7, ZWiPPP nr 1 oraz ZSEiT, dzięki ponad milionowi złotych dofinansowania z Ministerstwo Sportu i Turystyki. (mo)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here