Sezon najbezpieczniejszy od lat

Tegoroczny sezon wakacyjny nad Jeziorem Białym w Okunince był jednym z najbezpieczniejszych od wielu lat. Nikt się nie utopił, nikt nie zginął, nie było też poważnych urazów głowy czy kręgosłupa wskutek skoku do wody na tzw. główkę. W miarę spokojnie było też poza plażą.

Sezon kąpieliskowy nad Jeziorem Białym trwał od 27 czerwca do 31 sierpnia. Podobnie jak w roku ubiegłym, bezpieczeństwa na trzech plażach gminnych i jednej należącej do prywatnego ośrodka strzegli ratownicy z OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim wspomagani przez kolegów z Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Chełmie. Kąpieliska funkcjonowały codziennie w godzinach od 10 do 18.

Jak mówi Edward Rojek, koordynator ratowników nad Jeziorem Białym, największą zmorą byli nietrzeźwi, którzy na wszelkie sposoby próbowali przechytrzyć wodniaków i wejść do wody. – Na szczęście w tym sezonie nie odnotowaliśmy żadnych utonięć. Nie było też poważnych akcji. Owszem, zdarzały się podtopienia czy zachłyśnięcia, ale żadne z nich nie było groźne dla życia tych osób – mówi ratownik.

Mijające wakacje zaliczą się do wyjątkowych również dlatego, że służby ratownicze nie odnotowały żadnego przypadku uszkodzenia ciała wskutek skoku do wody na tzw. główkę. – Nie pamiętam takiego sezonu, by na plaży nie lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i nie zabierał do szpitala młodego człowieka z urazem kręgosłupa. W te wakacje tego typu tragedii nie było, co jest chyba najlepszym dowodem na to, że jezioro jest bardzo dobrze strzeżone – mówi jeden z przedsiębiorców prowadzących działalność w Okunince. (bm)