Stacja przeniesie w przeszłość

Trwają ostatnie prace budowlane i remontowane w budynku byłej stacji kolejowej w Sobiborze i na terenie wokół niego. W przyszłym roku pojawi się w nim aranżacja w stylu sprzed prawie stu lat. Wszystko dzięki unijnemu wsparciu sięgającemu 2 milionów.

Prace remontowo-budowlane prowadzi włodawska firma Handbud Wiesława Blicharskiego. Kosztorys opiewa na 1,2 mln zł. Wszystkie robory przebiegają zgodnie z planem, a ich zakończenie zaplanowano z końcem listopada br. Cała ta inwestycja to pomysł starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka. Zauważył on, że budynek stacji jest jednym z bardzo niewielu obiektów, który pamięta czasy II wojny i funkcjonowanie hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

Stacja ma już nowy dach ocieplony wewnątrz, wymienione okna i drzwi, budowany jest parking na kilkanaście samochodów, toaleta przystosowana dla turystów, kładziona jest „elektryka” i oświetlenie. Celem projektu jest przebudowa byłej stacji kolejowej Sobibór z przeznaczeniem na siedzibę i miejsce działalności Centrum Edukacji Historycznej „STACJA SOBIBÓR”.

Budowa Centrum obejmuje nie tylko remont i wyposażenie całego budynku, ale również terenu wokół niego. W środku znajdzie się m.in. sala ekspozycyjna wystaw czasowych, czytelnia wyposażona w księgozbiór oraz archiwum sobiborskie. Zupełnie odmieniony zostanie też teren wokół budynku stacji. Powstanie tam peron kolejowy z fragmentem torów kolejowych, parking samochodowy i rowerowy, promenada ekspozycyjna, tablice informacyjne etc. Całość będzie zaaranżowana w stylu rustykalnym lat 20. XX wieku.

W ramach Centrum będą organizowane m.in. wystawy historyczno-biograficzne, warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, multimedialne wydawnictwa edukacyjne, prelekcje, spotkania, konferencje etc. Realizacja celu pozwoli na znaczne podniesienie jakości świadczonych usług z zakresu turystyki i wzrost liczby turystów, co bezpośrednio wpłynie na rozwój gospodarczy gmin oraz na wzrost jakości życia mieszkańców. Projekt pozwoli samorządowi lepiej realizować swoje zadania, umożliwi obniżenie kosztów ponoszonych na utrzymanie infrastruktury kultury. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here