Świnie, krowy, politycy

Wydarzeniem tygodnia była bez wątpienia lubelska konwencja wyborcza PiS z udziałem lidera tej partii, Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Inne komitety wyborcze też jednak starały się interesować sobą wyborców, choć głównie chodziło o problemy organizacyjno-wewnętrzne poszczególnych list.


Prezes Kaczyński podczas swojego wystąpienia w Lublinie skupił się na wzywaniu do „narodowej jedności”, po czym skrupulatnie wyliczył różnice dzielące jego ugrupowanie i europejską opozycję. Zapewnił też o gotowości PiS do wypełnienia zobowiązań wobec Unii Europejskiej, włącznie z wprowadzeniem euro w miejsce złotówki, jednak „dopiero we właściwym czasie”, tj. wtedy, gdy „poziom życia w Polsce będzie równał się niemieckiemu”.

Kaczyński zapewniał też, że w zasięgu PiS są dwa mandaty z okręgu lubelskiego, z wyraźnym wskazaniem dla obu liderek listy – tak Elżbiety Kruk, jak i Beaty Mazurek. Sama Elżbieta Kruk mówiła z kolei o różnicach między światem wartości Polski i UE, sprowadzających się do innego stosunku do „rodziny i Kościoła”. Mimo deklarowanej pewności co do wyniku PiS dokonało roszady na liście – opuścił ją członek Solidarnej Polski, Sebastian Trojak. Jego miejsce zajął Witold Rewera, wcześniej związany z Prawicą Rzeczypospolitej.

Kto dla kogo pracuje

W wystąpieniach polityków PiS sporo było też mniej lub bardziej jawnej krytyki dawnego kolegi, a obecnie konkurenta – europosła prof. Mirosława Piotrowskiego. Założony przez niego Ruch Prawdziwa Europa przeżywa kłopoty organizacyjne – jego listy opuściła grupa polityków Prawicy Rzeczypospolitej, którzy wbrew wcześniejszym ustaleniom wybrali start z list KUKIZ’15. RPE niedwuznacznie sugeruje, że to skutek dogadania się Pawła Kukiza i Jarosława Kaczyńskiego, którzy już mają planować przyszłą koalicję po jesiennych wyborach parlamentarnych. Prof. Piotrowski przyznaje, że jego komitet może mieć problem z zebraniem podpisów w okręgach porzuconych przez niedawnych współpracowników, jednak nie traci nadziei na finalny sukces.

Dopłaty do dziennikarzy

Wszystkich podpisów wciąż nie ma też Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego, który również odwiedził Lublin. Jeśli rejestracja jednak się powiedzie, liderem jej listy pozostanie dr Marek Woch, prawnik, w poprzednich wyborach niezależny kandydat do Senatu, kojarzony dotąd z KUKIZ’15. Znamy też „jedynkę” koalicji Lewica RAZEM – będzie nią Magdalena Długosz.

Do głosowania na kandydata .Nowoczesnej z listy Koalicji Europejskiej, Sławomira Ćwika, namawiała również w naszym mieście Katarzyna Lubnauer, równocześnie podkreślając potrzebę poparcia strajku nauczycieli. Z kolei lider KE, europoseł Krzysztof Hetman, skupił się w tym tygodniu na krytykowaniu „Rolnej Piątki PiS”, przewidującej m.in. dopłaty do przyzagrodowej produkcji trzody i bydła. – To tak, jakbym ja obiecał teraz dopłaty do dziennikarzy! – drwił na swojej konferencji Hetman. TAK