Szpital Wojskowy bez dermatologii

Od lipca w I Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie nie działają oddział dermatologii i poradnia dermatologiczna. Szpital zapewnia, że to stan przejściowy, a problemy wynikają z ograniczonej dostępności lekarzy.

Dermatologia w Szpitalu Wojskowym cieszyła się wśród pacjentów doskonałą opinią. O skierowanie do tutejszej poradni, czy na oddział starali się pacjenci z całego regionu. Na wielu z nich z początkiem lipca czekała niemiła niespodzianka. – Miałam skierowanie do poradni dermatologicznej wystawione jeszcze wiosną z terminem na 18 lipca. Wróciłam z urlopu i wybierałam się na wizytę, ale kiedy zadzwoniłam do szpitala, by dopytać się, dokładnie gdzie i o której mam się stawić okazało się, że wizyta jest nieaktualna, bo poradnia i oddział dermatologiczny od lipca nie działają – poskarżyła się nam w ubiegłym tygodniu jedna z pacjentek. – Teraz muszę od nowa szukać specjalisty, a ci z Wojskowego byli przez wszystkich chwaleni. Jeśli oddział i poradnia zostały zamknięte na stałe to dla pacjentów jest to duża strata.

– Działalność Oddziału Dermatologii została ograniczona od lipca br. ze względu na brak lekarzy specjalistów z zakresu dermatologii. Z tego samego powodu zawieszono poradnię dermatologiczną potwierdza płk Bogusław Piątek, zastępca komendanta i rzecznik prasowy I Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie placówki. – Procedury dermatologiczne wykonywane są częściowo przez Oddział Chirurgii i Oddział Wewnętrzny w zakresach, które mogą być na tych oddziałach realizowane – dodaje.

Problem z dostępnością lekarzy ze specjalizacją narasta szczególnie w miesiącach wakacyjnych, kiedy wielu medyków wybiera się na planowane urlopy. W praktyce okazuje się, że często nie ma ich kim zastąpić. A praktyka pokazuje, że coraz większej liczby oddział po takiej przerwie spowodowanej absencją medyków, nie udaje się ponownie uruchomić. Tego też obawiają się pacjenci dermatologii szpitala z Al. Racławickich.

Władze szpitala wojskowego zapewniają, że taki scenariusz nie jest obecnie brany pod uwagę i robią wszystko, aby oddział wraz z poradnią mogły jak najszybciej wrócić do normalnego trybu funkcjonowania. – Ograniczenie działalności ma charakter tymczasowy, uwarunkowany możliwością pozyskania lekarzy specjalistów. Kierownictwo szpitala podejmuje działania mające na celu zatrudnienie lekarzy, jednak ze względu na ograniczoną podaż lekarzy dermatologów na rynku pracy, jest to trudne – mówi płk Piątek i konkretnych, czy choćby przypuszczalnych terminów ponownego otwarcia oddziału i poradni podać nie może.

Do sprawy wrócimy.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here