Terytorialsi z bazą w Woli Uhruskiej

Zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców, ożywienie lokalnej gospodarki czy pozytywny wpływ na demografię będzie miało według władz gminy usytuowanie w byłej szkole podstawowej w Woli Uhruskiej szkoleniowej jednostki 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przejęcie obiektu przez resort obrony jest już niemal pewne.

W piątek (19 listopada) obiekt po byłej szkole podstawowej w Woli Uhruskiej po raz kolejny odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Wizytacja miała na celu szczegółowe obejrzenie budynku i oficjalne przedstawienie władzom Woli Uhruskiej warunków zakupy nieruchomości.

Po wykazaniu zainteresowania obiektem przez terytorialsów, wójt Jan Łukasik najpierw uzyskał zielone światło na sprzedaż szkoły wraz z przylegającym do niej terenem i halą sportową od radnych. Następnie wynajęto rzeczoznawcę, który wycenił nieruchomość na nieco ponad 3,5 mln zł. – Strona zainteresowana tą transakcją również sporządziła kosztorys opiewający na kwotę 3,07 mln zł, a więc o 400 tys. zł niższą, więc zwróciłem się do części radnych z pytaniem, czy propozycja WOT-u jest warta rozważania – wyjaśnia wójt.

– Większa część rady opowiedziała się za zbyciem nieruchomości i zgodziła się na warunki finansowe przedstawione przez WOT, argumentując m.in., że usytuowanie u nas takiej jednostki znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców, czy wpłynie na rozwój lokalnej gospodarki. Obecnie trwają rokowania w kwestii zbycia tego obiektu, które mają na celu uszczegółowienie i usystematyzowanie niektórych aspektów tej transkacji i warunków przekazania nieruchomości. Myślę, że transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca roku. Szkoła stanie się bazą dla formowanej właśnie 19. Nadbużańskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje Łukasik.

Jak mówi kpt. Damian Stanula z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, obiekt będzie służył jako baza do stacjonowania pododziału WOT oraz będzie wykorzystywana na potrzeby szkoleniowe tej formacji. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here