Trzy zgony w jeden dzień

W czwartek powiat włodawski był najgorszym w województwie pod względem zachorowań na Covid-19. W piątek sytuacja odwróciła się i zakażeń niemal nie było, ale jednocześnie na koronawirusa zmarły trzy osoby. Widać więc, że pandemia jeszcze nie odpuszcza.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kilkanaście ostatnich dni, to wyraźnie zobaczymy, że w powiecie włodawskim średnio choruje na Covid-19 około 20 osób dziennie. Jednak są dni, że ta liczba mocno spada albo drastycznie rośnie. Tak było w ostatni czwartek (25 listopada), gdy wskaźnik zachorowań na koronawirusa w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców był najwyższy w województwie. Następnego dnia zakażeń było zaledwie kilkanaście i na mapie koronawirusa powiat świecił już na biało. Niestety, świetną statystykę dziennych zakażeń popsuła statystyka najważniejsza, tego dnia bowiem zmarły aż trzy osoby zarażone wirusem.

– W powiecie nie ma teraz dużych ognisk – mówi Mariusz Januszko, szef włodawskiego sanepidu. – Chorują przeważnie rodziny, co wiąże się z tym, że to najczęściej dzieci przynoszą chorobę ze szkoły. W ok. 80 procentach zakażonymi okazują się być osoby niezaszczepione. Te, które przyjęły szczepionkę, w ogromnej większości przechodzą chorobę łagodnie. Widać, że czwarta fala jeszcze się nie skończyła. Wraz z policją cały czas kontrolujemy przede wszystkim punkty handlowe i sprawdzamy, czy ludzie stosują się do obostrzeń. Niestety, praktyka pokazuje, że nie zawsze – dodaje Januszko.

Covid-19 najbardziej widoczny jest w szkołach, które prowadzą częściowe zdalne nauczanie, ale i w urzędach. Praktycznie w każdej instytucji znajdą się osoby, których nie ma w pracy, bo albo przebywają na kwarantannie (niezaszczepieni), albo są zakażeni albo poszli na urlop, by opiekować się dziećmi, które przeszły na nauczanie zdalne. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here